FAQ, czyli najczęstsze pytania dotyczące funkcjonowania Komisji Etyki
1. Co opiniuje Komisja?
Za regulaminem KE, ocenie podlegają wnioski dotyczące następujących kategorii projektów:
- projekty finansowane z subwencji na podtrzymanie i rozwój potencjału badawczego, tj. BWP, BWD i BPG;
- dobrowolnie zgłaszane projekty innych badań (np. składanych do NCN, granty międzynarodowe, interdyscyplinarne i międzyinstytucjonalne – patrz punkt 7);
- projekty badań do prac doktorskich;
- projekty badań, których wyniki mają zostać opublikowane w czasopismach wymagających opinii właściwej Komisji ds. Etyki Badań (jeśli badania zostały już przeprowadzone, KE wydaje zaświadczenie zamiast opinii).
2. Kto może składać wniosek do KE?
- Pracowniczka/ pracownik lub doktorantka/ doktorant Wydziału Psychologii UW, która/ który kieruje projektem opisanym we wniosku, zgodnie z Regulaminem Komisji, dostępnym na stronie: https://psych.uw.edu.pl/o-wydziale/komisje-i-zespoly/.
- Projekty studenckie (np. badania z pracy empirycznej czy magisterskiej) mogą być składane wyłącznie: 1) gdy są już przygotowane do publikacji w formie kompletnego manuskryptu, który to zostanie przedłożony KE, 2) celem uzyskania zaświadczenia retrospektywnego, że badanie zostało przeprowadzone zgodnie ze standardami etycznymi, 3) przez promotorkę/ promotora lub opiekuna/ opiekunkę danego Koła Naukowego (lub inną osobę uprawnioną do opieki nad projektem studenckim). UWAGA: Innymi słowy, KE nie opiniuje wniosków dotyczących prac studenckich, jeśli nie spełniają wszystkich trzech kryteriów wymienionych powyżej.
3. W jaki sposób złożyć wniosek?
Wyłącznie online, z wydziałowego adresu mailowego, przez przeznaczony do tego formularz google w j. polskim lub angielskim (patrz też punkt 9), i wyłącznie w wyznaczonych terminach (patrz punkt 4). Link do formularza dostępny jest tu: http://psych.uw.edu.pl/o-nas/komisje/. Formularz przyjmuje odpowiedzi tylko od… do godziny 23:59 w dniu upływu terminu. Kopia wysłanego formularza zostanie przesłana także na podany adres mailowy wnioskodawcy. UWAGA: Na razie nie ma opcji przeglądania formularza bez wypełniania czy zachowywania odpowiedzi w formularzu i powrotu do nich później.
4. W jakich terminach można złożyć wniosek?
W każdym roku akademickim są cztery terminy. KE ustala je na początku października, po czym podaje do ogólnej wiadomości mailowo oraz zamieszcza na stronie Wydziału: http://psych.uw.edu.pl/o-nas/komisje/.
5. Jak działa Komisja?
- KE działa według zasad Regulaminu (https://dokumenty.uw.edu.pl/dziennik/DWPsych/Lists/Dziennik/Attachments/850/DWPsych.2021.9.URW.8.pdf). W skrócie, KE “czuwa nad etyczną stroną badań”. Oznacza to, że na podstawie informacji zawartych we wnioskach, KE ocenia, czy badaczka/ badacz w wystarczającym stopniu zadbała/ zadbał o ogólnie pojęty dobrostan osób badanych i czy nie narusza ich praw.
- Podkomisje (czyli zespoły wchodzące w skład KE) czytają i omawiają wnioski, oraz proponują opinię. Mają na to tydzień od terminu składania wniosków, czyli do dnia zebrania KE (w pełnym składzie).
- Podkomisje streszczają wnioski na zebraniu KE, prezentują uwagi, odbywa się dyskusja, a na koniec – głosowanie proponowanej przez podkomisję opinii.
- Osoby składające wnioski dostają informację o wydanej opinii mailowo tydzień po zebraniu KE lub dwa tygodnie po, gdy omawianie wniosków z racji ich ilości zajmuje więcej czasu
6. Jakie opinie wydaje KE?
- Pozytywną – gdy KE nie ma żadnych wątpliwości, że badanie przygotowano z najwyższą dbałością o zachowanie standardów etycznych. Standardy te opisano w następujących dokumentach: Kodeksie Etycznym Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego: https://psych.org.pl/o-ptp/kodeks-psychologa oraz w Ethical Principles of Psychologists and Code of Conduct American Psychological Association, szczególnie w sekcji 8. Research and Publication: https://www.apa.org/ethics/code/ethics-code-2017.pdf.
- Negatywną – gdy KE stwierdza naruszenie zasad etycznych w badaniu lub gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, np. jest niekompletny (np. brakuje w nim załączników, albo np. instrukcje i narzędzia w załącznikach ewidentnie nie są zaprezentowane w ostatecznej wersji, która będzie przedstawiona osobom badanym). Taki wniosek należy poprawić zgodnie z uwagami KE otrzymanymi mailowo i złożyć w kolejnym terminie składania wniosków (czyli nie ma możliwości złożenia modyfikacji czy uzupełnienia w turze, w której została wydana opinia negatywna).
- KE może również odroczyć wydanie opinii – gdy ma wątpliwości co do badania, np. nie jest w stanie w pełni go ocenić z powodu braków w przedstawionych informacjach (np. załączone instrukcje dla osoby badanej są zbyt mało szczegółowe, zbyt trudne itp.). Wtedy KE prosi o modyfikację lub uzupełnienie wniosku, by móc wydać opinię w trwającej turze naboru wniosków.
- W takim przypadku, w ciągu tygodnia od otrzymania mailowo uwag KE należy odnieść się do nich, używając przeznaczonego do tego formularza do składania wniosków zmodyfikowanych/ poprawionych: http://psych.uw.edu.pl/o-nas/komisje/ (patrz też punkt 9).
- UWAGA! To inny formularz, niż przy pierwszorazowym składaniu wniosku – tu nie trzeba składać całego wniosku, a należy tylko wkleić uwagi KE i odpowiedzieć na nie (co może jednak wiązać się np. z koniecznością ponownego przesłania załączników, jeśli uwagi KE ich dotyczyły).
- Jeśli KE poprosiła o wprowadzenie poprawek we wniosku, to na odesłanie ich jest kolejny tydzień, i kolejny na ostateczną odpowiedź KE. Zatem cały proces – od pierwszego terminu nadsyłania wniosków do wydania opinii dotyczącej poprawionego wniosku – trwa do miesiąca. Harmonogram rozpisano tu: http://psych.uw.edu.pl/o-nas/komisje/
7. Jak wygląda procedura oceny wniosków w przypadku projektów międzynarodowych, interdyscyplinarnych i międzyinstytucjonalnych?
Tak samo jak dla pozostałych wniosków, ale muszą zostać spełnione ku temu następujące warunki: 1) kierowniczka/ kierownik projektu (lub jego polskiej części) musi być zatrudniona/zatrudniony na Wydziale Psychologii UW; 2) projekt musi mieć związek z psychologią (KE nie opiniuje badań z innych dziedzin – takie należy kierować do Komisji Rektorskiej); 3) nie należy składać pełnego opisu projektu, lecz samodzielnie wybrać z niego potrzebne informacje, dotyczące części realizowanych przez polski zespół, i umieścić je w odpowiednich polach wniosku i załącznikach. UWAGA: Komisja wydaje opinię dotyczącą wyłącznie polskiej części projektu. O ograniczenia wynikające z prowadzenia badań w innych krajach badacz/ badaczka powinien/ powinna zadbać we własnym zakresie.
8. Czy zgodę KE trzeba uzyskiwać na każde badanie, czy na całość projektu?
To zależy. KE wymaga szczegółowych informacji o każdym badaniu i ostatecznych wersji instrukcji i narzędzi. Jeśli badaczka/ badacz może je przedłożyć dla każdego planowanego badania w projekcie, to wtedy w jednym wniosku można zawrzeć opisy wszystkich kolejnych badań z projektu. Jeśli jednak niektórych informacji jeszcze brakuje lub coś w badaniu jeszcze się prawdopodobnie zmieni, to lepiej złożyć wniosek tylko na jedno, najbliższe badanie. Pozwoli to uniknąć nieporozumień, czego konkretnie (tj., którego elementu projektu) dotyczy zgoda KE. UWAGA: Opinia może dotyczyć tylko w pełni opracowanych części badania (z kompletnymi materiałami).
9. Przez jakie rodzaje formularzy można złożyć wniosek do Komisji Etyki?
- Wniosek składany po raz pierwszy (PL i ENG; linki do formularzy są na stronie https://psych.uw.edu.pl/o-wydziale/komisje-i-zespoly/);
- Wniosek składany jako poprawa/modyfikacja (PL i ENG) należy wykorzystać w sytuacji poprawiania wniosku w odpowiedzi na uwagi Komisji (patrz punkt 6), oraz w przypadku modyfikowania wniosku, który uzyskał już pozytywną opinię KE (patrz punkt 10).
10. Kiedy złożyć wniosek o modyfikacji badania z uzyskaną zgodą?
Wniosek o modyfikacji badania należy złożyć dla projektu, który już wcześniej uzyskał pozytywną opinię KE i w którym zakres zmian w badaniu jest nieznaczny, np. zmiana bodźca o niezagrażającym i tym samym charakterze, dodawanie pomiaru z zakresu standardowych narzędzi lub podobnych do tych, co w projekcie o uzyskanej już pozytywnej opinii (patrz punkt 9).
11. Jak przygotować opis wniosku i załączniki?
Ogólnie należy wypełnić wszystkie wymagane pola w formularzu oraz przygotować załączniki tak, by umożliwić KE kompletną ocenę badania. Co ważne, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zamieszczenie wszystkich elementów komunikacji z osobami badanymi w dopracowanej i ostatecznej wersji językowej (czyli takiej, jaka będzie rzeczywiście kierowana do osób badanych), w tym: ogłoszenie rekrutacyjne, informacje o badaniu oraz instrukcje szczegółowe, narzędzia, informację końcową, procedurę odkłamania/ procedurę odreagowania (jeśli są wymagane dla danego projektu). Należy też opisać sposób gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych osobowych zgodnie z przepisami RODO. Ponadto należy dołączyć wymagane dla danego projektu załączniki:
Załącznik A – treść informacji podawanych dla uzyskania zgody na udział w badaniu.
Załącznik B – informacja dla rodziców i opiekunów badanych dzieci.
Załącznik C – zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na udział ich dziecka w badaniu.
Załącznik D – specyficzne narzędzia (w tym instrukcje cząstkowe, bodźce, treść kwestionariusza).
Załącznik E – procedura odkłamania.
Załącznik F – plik manuskryptu tekstu naukowego (w przypadku projektu studenckiego) albo zrzut ekranu decyzji czasopisma
UWAGA: Doktorantki i doktoranci powinni załączyć również zgodę promotora lub promotorki (plik pdf z maila).
12. Czym charakteryzuje się język etycznej komunikacji z badanymi?
- Język porozumiewania się z osobami badanymi lub/i potencjalnymi uczestnikami badania powinien być dla nich zrozumiały, dostosowany do osoby badanej (do jej wieku, poziomu wykształcenia, specyfiki próby klinicznej). Należy unikać niezrozumiałych dla badanych pojęć psychologicznych (żargonu psychologicznego).
- Komunikacja powinna być zwięzła, ale jednocześnie powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje o badaniu, pozwalające podjąć świadomą decyzję o udziale w badaniu.
- Forma zwracania się do osób badanych powinna być jednolita (oficjalna lub nieoficjalna).
- KE wymaga też wrażliwości na płeć we wniosku (jeśli to możliwe, należy uwzględnić żeńskie, męskie i niebinarne końcówki i zaimki w pozycjach kwestionariuszowych).
- UWAGA: By umożliwić ocenę języka komunikacji z badanymi, niezbędne jest przedstawienie KE wszystkich ostatecznie dopracowanych (np. przetłumaczonych na język, w którym będzie prowadzone badanie, starannie sprawdzonych pod względem językowym itp.) elementów komunikacji z osobami badanymi (patrz punkt 11).
Opracowały:
Julia Barlińska
Aleksandra Świderska
Adrianna Wielgopolan