Wyniki Środkowoeuropejskiego Sondażu Społecznego

Kilka dni temu na stronie „Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza” ukazał się raport podsumowujący pierwszą część projektu Środkowoeuropejski Sondaż Społeczny, kierowanego przez prof. Michała Bilewicza z naszego Wydziału. W tym szeroko zakrojonym badaniu pod lupę wzięto aż sześć populacji: sondaż objął tysiące obywateli Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii i Węgier.

Central European Social Survey (CESS) oraz jego metodologia są dostępne po angielsku. W jego opracowaniu wzięły udział dziesiątki naukowców, w tym duża reprezentacja naszego Wydziału: dr Sabina Toruńczyk-Ruiz, dr Mikołaj Winiewski, dr Wiktor Soral i oczywiście prof. Michał Bilewicz.

Omówione w raporcie badania dotyczyły:

• postrzegania mitów na temat zgwałceń
  • postaw punitywnych wobec przemocy
  • znaczenia kapitału społecznego w rozwoju usług społecznych podczas transformacji technologicznej
  • nadziei na przyszłość
  • stosunku do imigrantów wewnętrznych i zewnętrznych
  • niepewności zatrudnienia w dobie transformacji cyfrowej
  • czytelnictwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami raportu oraz do śledzenia tego projektu!