Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Łuniewska-Etenkowska Magdalena

 
Magdalena Łuniewska
Tytuł naukowy: dr
Stanowisko: adiunkt
Jednostka: Katedra Psychologii Poznawczej i Neurokognitywistyki
E-mail: magdalena.luniewska@psych.uw.edu.pl
Telefon:
Pokój: 204
Dyżury: Aktualne dni i godziny dyżuru >>

O mnie:

Pracuję na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w zespole naukowym MultiLADA, razem z którym prowadzę badania dotyczące rozwoju językowego dzieci jedno- i wielojęzycznych. Od prowadzę 2022 prowadzę badania dotyczące wychowywania dzieci w języku nieojczystym rodziców, czyli tzw. dwujęzyczności zamierzonej (od grudnia 2024 w ramach grantu NCN, którego jestem kierowniczką).

Obroniłam dwie prace doktorskie: z psychologii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (dotyczącą słownika umysłowego dzieci o typowym i zaburzonym rozwoju językowym) oraz z neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego (dotyczącą neuronalnego podłoża deficytu fonologicznego u dzieci z dysleksją rozwojową). Ukończyłam też studia magisterskie z psychologii i licencjackie z matematyki.

Jestem współautorką kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących rozwoju językowego dzieci jedno- i wielojęzycznych, metod pomiaru rozwoju językowego, charakterystyk słów, wykorzystywanych w badaniach, oraz różnych aspektów rozwoju umiejętności czytania u dzieci z dysleksją rozwojową. Jako badaczka brałam udział w kilkunastu projektach naukowych, wykorzystujących różne techniki badawcze (np. fMRI, eye-tracking), realizowanych także we współpracy międzynarodowej.

Zainteresowania badawcze:
Interesuję się rozwojem językowym, zwłaszcza nabywaniem słownictwa, i przyswajaniem umiejętności czytania u dzieci jedno- i wielojęzycznych, w warunkach typowego rozwoju i w warunkach neuroróżnorodności. Interesują mnie też zagadnienia związane z tworzeniem narzędzi do oceny rozwoju językowego dzieci, przede wszystkim w perspektywie międzyjęzykowej.

Wykształcenie i kariera:

2020 – obrona rozprawy doktorskiej w dyscyplinie neurobiologia Phonological deficit and (lack of) visual attention deficit in developmental dyslexia pisanej pod kierunkiem prof. Katarzyny Jednoróg w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

2018 – obrona rozprawy doktorskiej w dyscyplinie psychologia Rozmiar i organizacja słownika umysłowego u dzieci o typowym rozwoju językowym i dzieci z ryzykiem specyficznego zaburzenia językowego SLI pisanej pod kierunkiem prof. Ewy Haman na Wydziale Psychologii UW.

2013 – uzyskanie dyplomu ukończenia studiów magisterskich na Wydziale Psychologii UW.

2012 – uzyskanie dyplomu studiów licencjackich na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.