Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pomoc w związku z kryzysem wojennym

WydarzeniaPomoc psychologiczna i inne inicjatywy pomocoweStudencka grupa wsparciaPrzydatne materiały

Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy: Psychologiczne środy – Wokół wychowania

Варшавський університет для України: Психологічні середи. Навколо виховання

 

Psychologiczne środy, banner

Grafika zawiera fragment plakatu stworzonego w ramach akcji malowania plakatów studentów z Ukrainy. Dziękujemy!

 

W ramach programu „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy” serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu webinarów „Psychologiczne środy –  Wokół wychowania”, stanowiących kontynuację projektu Dzieci z Ukrainy. Jak dobrze być z nimi w szkole” oraz bezpłatnego korzystania z materiałów edukacyjnych zebranych w projekcie.

Naszą propozycję kierujemy do opiekunów dzieci z Ukrainy zainteresowanych uzyskaniem aplikacyjnej wiedzy psychologicznej z zakresu konsekwencji i sposobów radzenia sobie z sytuacją traumatyczną zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

 

Więcej informacji o inicjatywie, terminarz oraz materiały do pobrania znajdą Państwo pod tym linkiem

Більше інформації про ініціативу, розклад та матеріали для завантаження можна знайти за цим посиланням


Dzieci z Ukrainy. Jak być dobrze być z nimi w szkole?

 

dzieci z Ukrainy, jak dobrze być z nimi w szkole, banner

Zapraszamy serdecznie na spotkania dla osób towarzyszących dzieciom ukraińskim w polskich szkołach. Spotkania odbywają się online, w każdą środę od godz. 18.00 do 19.30. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wsparcia potrzebują zarówno studenci, jak i nauczyciele oraz wolontariusze bez przygotowania psychologiczno/pedagogicznego. Spotkania będziemy zaczynać prezentacją na określony temat, a potem pozostawimy przestrzeń na pytania i dyskusję. Zapraszamy serdecznie!

Koordynatorki:

dr hab. Anna Cierpka, anna.cierpka@psych.uw.edu.pl

dr Karolina Małek, kmalek@psych.uw.edu.pl

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE i więcej informacji o inicjatywie>> 


Uważność i współczucie w kryzysie. Jak zadbać o siebie i innych

 

 

Uważność i współczucie w kryzysie, banner

Zapraszamy na wspierające spotkania online pt.: „Uważność i współczucie w kryzysie. Jak zadbać o siebie i innych”. Podczas nich będziemy medytować i wykonywać praktyki uważności skupione na: rozwijaniu uważności i powiązanych z nim jakości, takich jak spokój i zrównoważenie, tak istotnych w obecnym czasie; umiejętnym byciu z trudnymi emocjami; rozwijaniu zdolności do kojenia i wzbudzania życzliwości i współczucia w stosunku do siebie i własnych zmagań, jak i w stosunku do innych ludzi. Ponadto będziemy również rozmawiać o tym, co przeżywamy.

Spotkania będą miały miejsce na platformie ZOOM w co drugą środę o godz. 19.30 (harmonogram spotkań znajduje się pod linkiem umieszczonym niżej). Adresatami są wolontariusze, jak i wszystkie inne osoby, które chciałyby poprzez rozwijanie uważności i współczucia zadbać o siebie i pomóc innym w tych trudnych czasach. Każde spotkanie będzie się składać ze wstępu oraz medytacji, a następnie wspólnej rozmowy. Pierwsza część będzie nagrywana i publikowana później na kanale YouTube Wydziału.

Spotkania poprowadzi nauczyciel uważności i terapeuta dr hab. n. med. Paweł Holas, prof. ucz.

Więcej informacji >>


SPOTKANIA ONLINE DLA STUDENTÓW PRACUJĄCYCH Z DZIEĆMI (POLSKIMI I UKRAIŃSKIMI)

Spotkania online dla studentów pracujących z dziećmi (polskimi i ukraińskimi). Przestrzeń na bieżące przedyskutowanie trudnych sytuacji i dzielenie się pomysłami. Wtorki, godz. 19:00 meet.google.com/jjn-rzrg-qdp. Prowadzi Profesor Agnieszka Maryniak.


CENTRUM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ UW

Centrum Pomocy Psychologicznej UW, powołane przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, oferuje bezpłatną, krótkoterminową pomoc studentom i pracownikom Uniwersytetu doświadczającym różnorodnych problemów.

Jeśli jesteś STUDENTEM, DOKTORANTEM lub PRACOWNIKIEM UW:

  • możesz umówić się na konsultację, trwającą 45-50 minut, za pomocą kalendarza zapisów online:

 KALENDARZ ZAPISÓW ONLINE

  • możesz skorzystać z interwencyjnego dyżuru psychologicznego bez wcześniejszego zapisu, więcej informacji pod linkiem:

SZYBKA POMOC W KRYZYSIE


Telefon interwencyjny dla rodzin goszczących osoby z Ukrainy – Specjalistyczna Poradnia OPTA

Telefon interwencyjny dla rodzin/osób, które pomagają osobom z Ukrainy. Można dzwonić w każdy piątek w godzinach 10-14. Telefon 519 047 370

Źródło >>


Stowarzyszenie MONAR – infolinia i pomoc psychologiczna

Zarząd Główny Stowarzyszenia MONAR powołał Sztab Kryzysowy, który koordynuje działania pomocowe na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Odpowiadamy na konkretne potrzeby, działamy na podstawie wytycznych przekazanych nam przez administrację różnego szczebla.
Po konsultacjach z wojewodami, rozpoczęliśmy m.in. poniższe działania:
– infolinia ukraińskojęzyczna tel. +48 511 578 783
– wstępna pomocy psychologiczna (psycholog i psychoterapeuta uzależnień)
– pomoc w tłumaczeniu dokumentów i załatwianiu spraw administracyjnych.
– W placówkach Monar na terenie całego kraju zabezpieczamy przestrzeń magazynową na potrzeby różnego rodzaju zbiórek.
– Zbieramy potrzebne produkty.
– Organizujmy transport.
Wybrane placówki Monar na terenie całego kraju udzielają schronienia i opieki uchodźcom wojennym.
Cały potencjał pomocowy Stowarzyszenia Monar został zgłoszony do krajowej bazy PomagamUkrainie.gov.pl

Punkt opieki dla dzieci ukraińskich uchodźców

W Punkcie można skorzystać z opieki dziennej dla dzieci, dzięki której ich rodzice mogą znaleźć chwilę na odpoczynek i załatwianie formalności.

Więcej informacji >>


Centrum Medyczne Damiana – wsparcie psychologiczne

  • w języku ukraińskim psycholog dyżuruje pod numerem tel. 22 566 22 27
  • od 1.03 w godzinach 8-20,  7 dni w tygodniu

Pomoc dla osób ze społeczności LGBT+


Lista inicjatyw pomocowych

Lista kontaktów, gdzie można kierować osoby potrzebujące pomocy psychologicznej w dobie wojny na Ukrainie – Więcej informacji 

Cześć!Trzymajmy się razem, banner

Wojna w Ukrainie toczy się już od ponad miesiąca. Ta sytuacja dotyka każdego z nas, nie da się przejść obok niej obojętnie. Naszych Ukraińskich przyjaciół jest wśród nas wielu i potrzebują naszego wsparcia.

Sytuacja w Ukrainie dotknęła Cię bezpośrednio lub pośrednio? Czujesz strach, lęk lub dyskomfort, lub po prostu chcielibyście z kimś porozmawiać? Jeśli tak, to zapraszamy serdecznie na koleżeńską grupę wsparcia organizowaną przez studentów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewidziane jest utworzenie dwóch grup, jednej w języku polskim, a drugiej w języku angielskim. Minimalna liczba osób zainteresowanych, aby powstała grupa to 3. Każda grupa nie przekroczy liczby 15 osób. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, przewidywane jest utworzenie większej ilości grup.

Terminy spotkań zostaną ustalone po skompletowaniu się grupy. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, będą odbywać się w budynku Wydziału Psychologii UW, ul. Stawki 5/7, Warszawa.

Nasze grupy skierowana jest w stronę studentów, ale nie tylko. Jeśli znasz kogoś kto chciałby wziąć udział, a nie jest studentem, nie krępuj się i wyślij mu linka do zapisów!

Zapisy będą odbywać się pod podanym linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeq9Nx3eFEBEgVOLUUtf7sKUiXYfEm6aXJaHRRUL2bJr1xkHg/viewform


UA

Привіт!

Війна в Україні триває вже більше місяця. Ця ситуація зачіпає всіх нас, неможливо пройти повз неї байдуже. Серед нас багато наших друзів-українців, і вони потребують нашої підтримки.

Ситуація в Україні вплинула на вас прямо чи опосередковано? Ви відчуваєте страх, тривогу чи дискомфорт чи просто хочете з кимось поговорити? Якщо так, ми хотіли б запросити вас до дружньої групи підтримки, організованої студентами факультету психології Варшавського університету.

Планується створити дві групи, одну польською, іншу англійською. Мінімальна кількість бажаючих створити групу – 3. Кожна група не перевищуватиме 15 осіб. За потреби очікується, що буде сформовано більше груп.

Дати зустрічей будуть визначені після завершення роботи групи. Участь у зустрічах безкоштовна, вони відбуватимуться в будівлі факультету психології Варшавського університету, вул. Stawki 5/7, Варшава.

Наша група орієнтована на студентів, але не тільки. Якщо ви знаєте когось, хто хотів би взяти участь і не є студентом, не соромтеся надіслати йому посилання для реєстрації!

Реєстрація відбуватиметься за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeq9Nx3eFEBEgVOLUUtf7sKUiXYfEm6aXJaHRRUL2bJr1xkHg/viewform


ENG

Hello!

The war in Ukraine has been happening for over a month now. This situation touches all of us, and it’s impossible to pass by it indifferently. There are a lot of our Ukrainian friends among us and they need our help.

Situation in Ukraine touched you directly or indirectly? You’re experiencing fear, anxiety and discomfort, or you would like to just talk with someone? If the answer for one of those questions is yes, we invite you to be a part of our support group, which is organized by students form the Faculty of Psychology in University of Warsaw. We are planning to create two groups, one in Polish and one in English. The minimum number of participants for the group to happen is 3, and the maximum number of participants is 15. If the need for more groups will occur, we are planning to create more groups.

Meeting dates will be settled after the creation of groups. The participation is free. The meeting will take place in the Faculty of Psychology, Stawki 5/7 street, Warsaw.

Our groups are aimed at students, but not only. If you know someone who would benefit from those groups don’t hesitate to send them a link for registration!

The registration will happen below this link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeq9Nx3eFEBEgVOLUUtf7sKUiXYfEm6aXJaHRRUL2bJr1xkHg/viewform

Ulotki i poradniki

Ulotka wolontariuszy “Na punkcie pomocowym. Co robić?”

Ulotkę opracowali: Anna Wieczorek, Joanna Stefańska, Ludmiła Rycielska, Martyna Goryniak, Radosław Kaczan, Kira Dobroczyńska, Boris Poleganov. Tłumaczenie na język ukraiński: Anna Piekut, Halyna Synieoka.

GUIDE FOR REFUGEE PARENTS By psychologists Atle Dyregrov and Magne Raundalen

Emotional Protected Space – From Stress to Functionalty During Emergencies

 

Webinary, wywiady i rozmowy z ekspertami: