Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Traumaland prof. Michała Bilewicza już w księgarniach

Kategoria: Aktualności Wydziału, Konferencje i spotkania naukowe

Nakładem wydawnictwa MANDO ukazała się książka badacza od lat związanego z Wydziałem, prof. Michała Bilewicza. Znaczna część obserwacji i wniosków zawartych w tym długim i wnikliwym eseju wynika z badań, jakie Profesor i jego zespół prowadzą w Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Jak pisze w swojej minirecenzji (uwaga, nienaukowej!) dr Konrad Ciesiołkiewicz: Jak w dobrej psychoterapii, książka Michała Bilewicza „normalizuje” to, co uważamy za dziwactwa i zaburzenia, a co wskutek takich, a nie innych przeżyć, jest zwyczajnie ludzkie. Żeby dokonał się „wzrost potraumatyczny”, umożliwiający czerpanie sił z trudnych doświadczeń, trzeba przestać od tych doświadczeń „wiecznie uciekać”. To w sumie podręcznik do nauki wyrozumiałości. Bardzo potrzebny i bardzo wspólnototwórczy. 

Więcej o książce będzie można dowiedzieć się podczas organizowanego przez Bibliotekę spotkania z Profesorem na Wydziale Psychologii 16 kwietnia o 15.15. Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska.

A listę wybranych dotychczasowych dyskusji związanych z Traumalandem przedstawiamy poniżej.

Wywiad Joanny Olekszyk dla portaliu Zwierciadlo.pl: „Żyjemy w kraju, gdzie wszystko dzieje się z traumatyczną historią w tle”. Rozmowa z Michałem Bilewiczem psychologiem społecznym.

Recenzja Mikołaja Kwiatkowskiego opublikowana na portalu Klub Jagielloński: Mroczne widmo historii. Czy polskość jest dziedziczoną traumą?.

Wywiad Wojciecha Engelkinga w podkaście Czas Odzyskany (Vogue Polska): Trauma.

Esej Renaty Lis na portalu dwutygodnik.com: My z Traumalandu.

Wywiad Katarzyny Kachel dla Gazety Krakowskiej: Jak żyć w Traumalandzie? Prof. Michał Bilewicz: Nie opowiadać wyłącznie dramatycznej i bolesnej historii, ale także historię życia. Wywiad dostępny dla płacących subskrybentów. Wywiad można przeczytać również w wersji papierowej w Czytelni Czasopism Bieżących w BUW.

Wywiad Jacka Tacika dla portalu TVN24: Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach. Wywiad dostępny dla płacących subskrybentów.

Wywiad Katarzyny Przyborskiej na portalu Krytyka Polityczna: Straumatyzowane społeczeństwa czują niechęć do wszystkiego, co płynie od państwa.

Wywiad Michała Olszewskiego dla Gazety Wyborczej: Witajcie w Traumalandzie. Polacy ze stresem pourazowym, kolektywnym narcyzmem i głęboką nieufnością. Na stronie gazety wywiad jest dostępny tylko dla subskrybentów. Studenci i pracownicy UW, którzy posiadają kartę biblioteczną, mogą go przeczytać po zalogowaniu się numerem tej karty oraz hasłem do konta czytelnika (nie mylić z hasłem do USOS-a/CAS). Instrukcja logowania dostępna jest na stronie BUW. Wywiad można przeczytać również w wersji papierowej w Czytelni Czasopism Bieżących w BUW.

Wywiad Joanny Podgórskiej dla Polityki: Polacy są straumatyzowani. Jesteśmy trochę inni, żyjemy na grobach. Na stronie czasopisma wywiad jest dostępny tylko dla subskrybentów. Studenci i pracownicy UW, którzy posiadają kartę biblioteczną, mogą go przeczytać po zalogowaniu się numerem tej karty oraz hasłem do konta czytelnika (nie mylić z hasłem do USOS-a/CAS). Instrukcja logowania dostępna jest na stronie BUW. Wywiad można przeczytać również w wersji papierowej w Czytelni Czasopism Bieżących w BUW.

Wywiad Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli na portalu Styl Interia: Mówienie o traumie może działać uzdrawiająco.

Wywiad Marty Byczkowskiej-Nowak dla Wprost: Żyjemy w „Traumalandzie”? Prof. Michał Bilewicz mówi o „trendzie martyrologicznym”. Na stronie czasopisma wywiad jest dostępny tylko dla subskrybentów, ale można go przeczytać również w wersji papierowej w Czytelni Czasopism Bieżących w BUW.

Wywiad Aleksandry Pezdy dla Newsweek Polska: Jak Polacy mają mówić, że jest dobrze, skoro przez lata było źle? Duszą nas demony przeszłości. Na stronie czasopisma wywiad jest dostępny tylko dla subskrybentów, ale można go przeczytać również w wersji papierowej w Czytelni Czasopism Bieżących w BUW.

Recenzja Kingi Dunin opublikowana na portalu Krytyka Polityczna: Polacy są uformowani do lamentu i rytuałów żałobnych.

Recenzja Marcina Moronia opublikowana w dwutygodniku artPapier: Zrezygnować z mentalności ofiary.

Wywiad Józefa Krzyka z PAP: Myślimy o sobie jako o narodzie kolaborantów i heroicznych altruistów.

Wywiad prof. Adama Leszczyńskiego dla OKO.PRESS: Polacy to naród straumatyzowany. Trauma powoduje nieufność i nieżyczliwość.

Fragment książki w serwisie Gazeta.pl: Wystarczy krótki spacer po Krakowie, by zobaczyć, ile biur podróży reklamuje się „Auschwitz & Salt Mine tour”.