Jak teoria ośrodków zachowania pomaga w badaniach nad wspomaganiem mowy
13 08 2024
Kategoria: Aktualności Wydziału, Najnowsze publikacje
8 sierpnia 2024 w „Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences” ukazał się artykuł autorstwa mgr. Konrada Zielińskiego i prof. Joanny Rączaszek-Leonardi, kognitywistów z afiliowanego przy Wydziale Psychologii Human Interactivity and Language Lab. Artykuł Behaviour settings as a way to order types of situations for the study of speech aids [Teoria ośrodków zachowania w klasyfikowaniu typów sytuacji w badaniach nad wspomaganiem mowy] omawia teorię behaviour settings (ośrodków zachowania) w kontekście analizy potrzeb komunikacyjnych osób po operacji usunięcia krtani (laryngektomii). Koncepcja ta, wprowadzona przez Rogera G. Barkera, odnosi się do analizy konkretnych środowisk i sytuacji, wpływających na zachowania. Autorzy sugerują, że teoria ośrodków zachowania może pomóc w ustaleniu, w jakich sytuacjach osoby po laryngektomii potrzebują wsparcia, by zakomunikować wszystkie niuanse, które pragną uwzględnić. W artykule podkreśla się również potrzebę połączenia tej koncepcji z nowoczesnymi badaniami z zakresu kognitywistyki.
Artykuł omawia również, jak można wykorzystać tę teorię do projektowania bardziej efektywnych i dostosowanych do kontekstu technologii wspomagających mowę, co jest kluczowe w poprawie jakości życia osób po laryngektomii. Przykłady z życia codziennego osób po tej operacji zebrane przez autorów pokazują, że dostępne dziś technologie nie zaspokajają wszystkich potrzeb użytkowników. Dla naukowców to motywacja do dalszych badań. Teoria ośrodków zachowania może być pożyteczna w tych badaniach i pomóc w uwzględnieniu różnorodnych kontekstów społecznych i interpersonalnych, w jakich odbywa się komunikacja.
Z całym artykułem można zapoznać na stronie pisma lub pobrać go tutaj w wersji PDF.
Źródło: Zieliński Konrad and Rączaszek-Leonardi Joanna, 2024. Behaviour settings as a way to order types of situations for the study of speech aids. Phil. Trans. R. Soc. B, 379, 20230290.