Nowe brzmienie: rozmowa o doświadczeniach osób mówiących bez krtani

Kategoria: Aktualności Wydziału, Konferencje i spotkania naukowe

Biblioteka Wydziału Psychologii UW zaprasza na spotkanie dotyczące zagadnień związanych z usunięciem krtani i doświadczeniami komunikacji w sytuacjach społecznych. Spotkanie jest częścią podsumowywania wieloletniego projektu badań, który pod kierownictwem Konrada Zielińskiego i prof. Joanny Rączaszek-Leonardi z Human Interactivity and Language Lab realizował interdyscyplinarny zespół naukowców. Dzięki projektowi badawczemu prowadzonemu na Uniwersytecie Warszawskim w latach 2018-2024 publiczność będzie mogła wysłuchać dyskusji, w której poruszone zostaną takie kwestie jak:

• Różnorodne typy mowy osób z usuniętą krtanią oraz inne problemy, jakie wiążą się z zabiegiem
  • Społeczny odbiór osób z usuniętą krtanią, samopoczucie laryngektomowanych i ich rozmówców, a także postrzeganie siebie
  • Możliwości techniczne urządzeń wspomagających mowę oraz ich niedociągnięcia i możliwości usprawniania technologii, w tym nowe technologie wspomagające
  • Poradnik laryngektomowanego – publikacja, której tłumaczenie zostało sfinansowane dzięki UW, kierowana do lekarzy, logopedów i pacjentów, w przystępny i szeroki sposób opisująca realia zdrowia osoby po usunięciu krtani.

W dyskusji udział wezmą osoby z żywym doświadczeniem usunięcia krtani: Andrzej Drewniak (Koalicja Polska Laryngektomia), Ewa Filar, Arkadiusz Obidziński i Konrad Zieliński (UHURA BIONICS, HILL UW). Panel dyskusyjny poprowadzi dr hab.  Agnieszka Hamerlińska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, onkologopedka i neurologopedka.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 25 kwietnia na Wydziale Psychologii UW (Warszawa, Stawki 5/7) na auli (parter) o 16.30. Wstęp wolny. Planujemy również transmisję spotkania online na kanale Youtube. Link umożliwiający dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=8SoVDhlkWfg.