Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium ISS Teorie spiskowe i nieufność jako adaptacja do traumy 5 kwietnia

Kategoria: Aktualności Wydziału, Konferencje i spotkania naukowe

Instytut Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca zaprasza na spotkanie z cyklu Interdyscyplinarnych Seminariów. Wystąpienie Teorie spiskowe i nieufność jako adaptacja do traumy wygłosi prof. Michał Bilewicz, a komentarz – prof. Katarzyna Schier. Seminarium odbędzie się 5 kwietnia 2024 r. (piątek) w godz. 12-13.30 na platformie Zoom. Link do spotkania tutaj.

Na wszelki wypadek podajemy również dane do logowania:
Meeting ID: 946 3782 5464
Kod dostępu: 364338

W razie pytań prosimy o kontakt z dr Anną Wnuk: anna.wnuk@psych.uw.edu.pl.

Abstrakt

Tematyka reakcji na zdarzenia traumatyczne jest coraz częściej podejmowana nie tylko przez psychologów klinicznych, lecz także przez społecznych. Jednocześnie w socjologii i psychiatrii międzykulturowej wielokrotnie badano zjawisko traumy historycznej, czyli podzielanego przez daną społeczność doświadczenia traumatycznego, które wpływa na codzienne funkcjonowanie społeczne członków tej społeczności. Przyjmując tę perspektywę, zastanowię się, w jakim stopniu teorie spiskowe i nieufność związana z polityką mogą wynikać z traumatycznych doświadczeń poprzednich pokoleń oraz przywoływania traumy wojennej.

Trzy podstawowe mechanizmy psychologiczne stojące za teoriami spiskowymi: poczucie bezradności (braku kontroli), poczucie zbiorowej wiktymizacji (przekonania martyrologiczne) oraz poczucie relatywnej deprywacji, podobnie jak główny emocjonalny czynnik motywujący takie teorie (lęk), zdają się być podstawowymi elementami traumy historycznej. Badania, które przeprowadziłem na reprezentatywnych próbach w sześciu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, sugerują związek traumy historycznej związanej doświadczeniami wojennymi z mentalnością spiskową (gotowość do podzielania rozmaitych teorii spiskowych).

Aktualne informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie na Facebooku.