Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zmarła dr Teresa Szustrowa

Kategoria: Aktualności Wydziału

Z przykrością informujemy, iż w dniu 28 stycznia 2024 roku zmarła dr Teresa Szustrowa.

Dr Teresa Szustrowa była związana z Wydziałem Psychologii przez większość swojego życia naukowego. Interesowała się problematyką osobowości oraz diagnozy psychologicznej, w tym technikami swobodnymi. Książka pod Jej redakcją, „Swobodne Techniki Diagnostyczne. Wywiad i Obserwacja” (1991), zawierająca także rozdziały Jej autorstwa, do dziś jest źródłem wiedzy i refleksji. Zajmowała się także testami do diagnozy funkcjonowania umysłowego. Jej udziałowi zawdzięczamy m.in. polskie adaptacje Testu Matryc oraz oryginalnie polską baterię testów APIS. W latach 1981-1996 kierowała Laboratorium Technik Diagnostycznych.

Była członkiem pierwszej ekipy dziekańskiej Wydziału, po jego powstaniu w roku 1981. Pod koniec roku 1982, po naciskach politycznych, zarówno Dziekan Janusz Grzelak, jak i wszyscy prodziekani (Barbara Malak, Mirosław Kofta i Teresa Szustrowa) zostali zmuszeni do ustąpienia. Opis tych wydarzeń można znaleźć na stronie Wydziału: https://psych.uw.edu.pl/o-wydziale/historia/czasy-solidarnosci-i-stanu-wojennego-lata-1980-1989/

W latach 80. działała w warszawskich strukturach SKN (w ramach tzw. OKNA, grupującego przedstawicieli “S” z dziedziny oświaty, kultury i nauki), wydającego w latach 1986-88 podziemne pismo “Wokół Nauki”.

Po zakończeniu pracy na Wydziale dr Teresa Szustrowa kierowała Pracownią Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zajmowała się zarówno pracą nad nowymi technikami testowymi, jak i popularyzacją wiedzy o zasadach postępowania diagnostycznego. Była m.in. redaktorką naukową zbioru „Testy w biznesie. Standardy i praktyka” (2011).

Doktor Teresa Szustrowa była osobą o szerokiej wiedzy, dla której możliwość dzielenia się nią była istotną wartością. Każdy, kto Ją poznał, pamięta Jej ujmujący sposób bycia, delikatne przekazywanie uwag, które w innych ustach zostałyby odebrane jako krytyka. Cechowała Ją pogoda ducha i niezapomniane poczucie humoru.

Rodzinie oraz Bliskim składamy najszczersze kondolencje.

Społeczność Wydziału Psychologii UW

 Msza żałobna zostanie odprawiona 8 lutego 2024 o 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach, po czym nastąpi odprowadzenie trumny do grobu rodzinnego.