Raport Uprzedzenia w Polsce. Postawy a ideologia polityczna

19 01 2024
Kategoria: Aktualności Wydziału
W styczniu 2024 r. ukazała się publikacja opracowana przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami afiliowane przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Raport Uprzedzenia w Polsce. Postawy a ideologia polityczna opiera się na drugiej edycji Polskiego Sondażu Uprzedzeń, przeprowadzonego w 2021 r. Nad projektem pracowało aż piętnaścioro naukowców: mgr Maciej Bieńkowski, dr hab. Michał Bilewicz, dr Dominika Bulska, dr Diana Cárdenas, dr Paulina Górska, dr hab. Karolina Hansen, mgr Maria Mirucka, mgr Margaret Ohia-Nowak, mgr Dominik Puchała, dr Wiktor Soral, dr Aleksandra Świderska, dr Sabina Toruńczyk-Ruiz, dr Mikołaj Winiewski, mgr Michał Wypych i mgr Kamila Zochniak.
Pytanie, jak zmienia się stosunek Polaków do różnych „obcych” stało się szczególnie aktualne w ciągu kilku ostatnich lat. Autorzy raportu zbadali m.in. postrzeganie mniejszości narodowych, rasizm i obawy grupy większościowej. Badanie postaw obejmowało zarówno społeczne, jak i psychologiczne uwarunkowania uprzedzeń. Pozwolimy sobie zacytować fragment poniżej:
„Od czasów klasycznej pracy Allporta (1954) psychologowie wskazują na fundamentalną rolę kontaktu jako sposobu zmiany postaw międzygrupowych. Widać to również w wynikach Polskiego Sondażu Uprzedzeń. W kolejnych edycjach widzimy niezmiennie, że najsilniejsze są uprzedzenia osób pozbawionych kontaktu z „innymi” – to wśród nich media i treści propagandy politycznej kształtują obraz obcego. Bezpośredni kontakt z Ukraińcami, osobami LGBT+ czy uchodźcami stanowi odtrutkę na lękotwórcze treści z internetu, prasy czy telewizji”.
Z dumą informujemy, że publikacja została sfinansowana ze środków Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przyznanych przez MNiSW w formie subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego w roku 2022. Książkę w wersji PDF można pobrać ze strony internetowej Wydawnictwa Liberi Libri lub pod tym linkiem. Zachęcamy również do śledzenia strony Centrum Badań nad Uprzedzeniami oraz nieustannie aktualizowanego profilu CBU na Facebooku.
Naszym studentom i pracownikom przypominamy natomiast, że na Uniwersytecie Warszawskim działa szereg inicjatyw na rzecz równości i walki z dyskryminacją. Na Wydziale Psychologii można zgłosić się do Pełnomocniczki Dziekana ds. równości, dr Pauliny Górskiej. Wsparcie i edukację można znaleźć również np. u Rzeczniczki akademickiej Anny Cybulko i jej zespołu (Ombudsman UW), Koordynatorki ds. przeciwdziałania mobbingowi Magdaleny Miksy, w Komisji ds. przeciwdziałania mobbingowi, Rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji, w Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy WPiA UW oraz na stronie kampanii społecznej Równoważni.