Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Apel do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w sprawie uwzględnienia potrzeb osób ze spektrum autyzmu w planowanych zmianach w systemie orzekania o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych

Apel do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w sprawie uwzględnienia potrzeb osób ze spektrum autyzmu w planowanych zmianach w systemie orzekania o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych

Kategoria: Aktualności Wydziału

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapowiedział niedawno w Senacie zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności oraz o potrzebie kształcenia specjalnego. Szczegóły planowanego systemu nie zostały dotąd podane do wiadomości publicznej, jednak kierunek planowanych reform budzi ogromne zaniepokojenie specjalistów, osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Środowiska te wystosowały apel do Pełnomocnika, Pana Pawła Wdówika, o uwzględnienie potrzeb osób ze spektrum autyzmu w nowym systemie, a przede wszystkim – o niepogarszanie ich i tak trudnej sytuacji. Pismo zostało również przekazane do wiadomości p.o. Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara.

W ciągu kilku dni apel podpisało ponad 2100 osób, w tym przedstawiciele największych organizacji pozarządowych wspierających osoby ze spektrum autyzmu, blisko 70 profesorów i doktorów habilitowanych, a także dziesiątki specjalistów (psychologów, pedagogów specjalnych, nauczycieli i psychiatrów), rodziców i osób ze spektrum autyzmu.

Apel oraz nazwiska podpisanych pod nim osób można znaleźć pod adresem: [odnośnik wygasł]

Powstanie apelu zainicjowała grupa pracowników naukowych zajmujących się badaniem spektrum autyzmu na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kontakt dla mediów: dr Mateusz Płatos, Wydział Psychologii UW mateusz.platos@psych.uw.edu.pl


W dniu 29 stycznia odbyło się spotkanie sygnatariuszy apelu z Pełnomocnikiem Rządu ds. osób Niepełnosprawnych – Ministrem Pawłem Wdówikiem. Przedstawiamy informację na temat przebiegu spotkania, mając świadomość, że poruszonych mogło zostać jedynie kilka spraw. Zachęcamy do śledzenia informacji przekazywanych przez Ministerstwo lub inne agendy rządowe w odniesieniu do projektowanych zmian
w systemie orzeczniczym oraz w edukacji osób ze spektrum autyzmu, a także kierowania pytań lub rekomendacji bezpośrednio do odpowiednich instytucji rządowych.

Link do podsumowania spotkania >>