Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Badanie zdalnej komunikacji – publikacja w Entropy oraz animacja popularnonaukowa

Badanie zdalnej komunikacji – publikacja w Entropy oraz animacja popularnonaukowa

Kategoria: Aktualności Wydziału

 

Zapraszamy do obejrzenia animacji, która w popularnonaukowej formie przedstawia wnioski z badania przeprowadzonego na naszym wydziale dotyczącego jakości komunikacji. Zespół z Human Interactivity and Language Lab, kierowany przez dr. Juliana Zubka, przeanalizował różnice w dynamice ruchów w rozmowach na żywo oraz tych prowadzonych online, żeby przyjrzeć się bliżej zjawisku określanemu jako zoom fatigue, czyli zmęczenie wywołane zdalnymi spotkaniami. Wyniki zostały opublikowane w 2022 roku w czasopiśmie Entropy, a dzięki pomocy wydawcy mogły ukazać się także w formie ogólnodostępnego wideo.

 

Jednym z głównych wniosków z badania było to, że w przypadku rozmów zdalnych ruchy uczestników są mniej skoordynowane ze sobą niż w przypadku spotkań na żywo. Jednocześnie zaobserwowano, że w trakcie spotkań online badani wykonywali wyraźniejsze i bardziej przerysowane gesty głową (takie jak np. potakiwanie), co jak przypuszczają autorzy artykułu wiąże się z poczuciem, że odbiór ze strony rozmówcy jest utrudniony i mniej naturalny w porównaniu do spotkań na żywo. 

 

Więcej o metodologii badania oraz wnioskach znajdą Państwo w tej animacji oraz w tym artykule.

 

Strona internetowa Human Interactivity and Language Lab

Twitter

Facebook