Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Profesora Jana Strelaua w Bytowie

Wczoraj w Bytowie, rodzinnym mieście Profesora Jana Strelaua, miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Jego pamięci. Tablica została umieszczona na budynku przy ul. Drzymały 4, gdzie Profesor Strelau mieszkał.
Jan Strelau urodził się w 1931 roku w Wolnym Mieście Gdańsk. Jednak dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie. W 1947 rozpoczął naukę w szkole średniej w Bytowie. Był harcerzem i instruktorem harcerskim.
Profesor Jan Strelau był wybitną postacią światowej psychologii różnic indywidualnych oraz twórcą oryginalnej koncepcji temperamentu, znanej pod nazwą regulacyjnej teorii temperamentu (RTT). W trakcie swej ponad 50. letniej pracy naukowej opublikował blisko 300 prac naukowych, w tym ponad 20 monografii wydanych w najlepszych wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Jego prace były inspiracją dla międzynarodowego środowiska psychologicznego, a dzięki nim polska myśl psychologiczna znalazła trwałe miejsce w światowym dorobku naukowym.
Profesor zmarł 4 sierpnia 2020 w wieku 89 lat.