Jak rozsądnie pomagać?

 

Eksperci z Wydziału Psychologii UW przygotowali cykl pięciu filmów pod hasłem „POMOC” o tym, jak mądrze pomagać. Jak wspierać innych, aby pomoc była skuteczna, a także nie przekraczała możliwości fizycznych, psychicznych i finansowych wolontariusza?

– Wolontariusze to ludzie o wielkich sercach. To każdy, kto z własnej woli chce pomagać innym. Bez względu na zakres tej pomocy. Coraz więcej mówi się też o tym, że wsparcie bywa również obciążające psychicznie. Wolontariusze chcą wiedzieć, jak rozsądnie oferować swoją pomoc. Chcemy ich wesprzeć tak, jak umiemy najlepiej. Pokazać, jak mogą zminimalizować obciążenie, którego doświadczają – mówi dr Szymon Chrząstowski z Wydziału Psychologii UW.

 

SERCE I ROZUM

Żeby dobrze pomagać, serce i rozum muszą ze sobą współpracować. Co to znaczy pomagać z głową i kiedy powinniśmy zatrzymać się i przemyśleć zakres naszego zaangażowania w pomoc – radzi dr Szymon Chrząstowski z Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii UW.

https://youtu.be/2x9KS2cVUnM

 

GRANICE POMAGANIA

Pomaganie nie jest łatwym zadaniem. Zanim udzielimy wsparcia innym, warto jest zastanowić się nad własnymi możliwościami i ograniczeniami. O tym, dlaczego ważne w pomaganiu jest wyznaczenie sobie granic mówi dr hab. Anna Cierpka z Katedry Psychologii Rozwojowej na Wydziale Psychologii UW.

https://youtu.be/W0yBHWEc1DE


NAJPIERW TY

Żeby móc pomoc innym, nie wypalić się emocjonalnie i ochronić przed zmęczeniem empatycznym należy najpierw zadbać o siebie na poziomie psychicznym i fizycznym. O rozwijaniu życzliwości i współczucia do siebie w obliczu własnych zmagań i trudnych emocji mówi prof. Paweł Holas z Katedry Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii na Wydziale Psychologii UW.

https://youtu.be/XQSFJO4uiVg

 

ZADANIE DOROSŁYCH

Jak pomagać dzieciom, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy? O wspieraniu zasobów dziecka, normalizowaniu jego sytuacji, tym, co dzieci i dorośli zyskują poprzez zabawę mówi prof. Grażyna Kmita z Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii UW.

https://youtu.be/TkhVg14GT_g

 

SPOSOBY NA LĘK

Jak pomóc sobie, kiedy dopada nas lęk lub panika? Jak panować nad negatywnymi emocjami? Co może nam pomóc? Gdzie szukać pomocy? Z kim rozmawiać? Na te pytania odpowiada dr hab. Mirosława Huflejt-Łukasik z Katedry Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych na Wydziale Psychologii UW.

https://youtu.be/y_wwMaLFYeI

 

 

 

 

 

 

 

 


Data publikacji: 14 kwietnia 2022