Jak rozsądnie pomagać?
14 04 2022
Kategoria: Aktualności Wydziału
Eksperci z Wydziału Psychologii UW przygotowali cykl pięciu filmów pod hasłem „POMOC” o tym, jak mądrze pomagać. Jak wspierać innych, aby pomoc była skuteczna, a także nie przekraczała możliwości fizycznych, psychicznych i finansowych wolontariusza?
– Wolontariusze to ludzie o wielkich sercach. To każdy, kto z własnej woli chce pomagać innym. Bez względu na zakres tej pomocy. Coraz więcej mówi się też o tym, że wsparcie bywa również obciążające psychicznie. Wolontariusze chcą wiedzieć, jak rozsądnie oferować swoją pomoc. Chcemy ich wesprzeć tak, jak umiemy najlepiej. Pokazać, jak mogą zminimalizować obciążenie, którego doświadczają – mówi dr Szymon Chrząstowski z Wydziału Psychologii UW.
SERCE I ROZUM
Żeby dobrze pomagać, serce i rozum muszą ze sobą współpracować. Co to znaczy pomagać z głową i kiedy powinniśmy zatrzymać się i przemyśleć zakres naszego zaangażowania w pomoc – radzi dr Szymon Chrząstowski z Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii UW.
GRANICE POMAGANIA
Pomaganie nie jest łatwym zadaniem. Zanim udzielimy wsparcia innym, warto jest zastanowić się nad własnymi możliwościami i ograniczeniami. O tym, dlaczego ważne w pomaganiu jest wyznaczenie sobie granic mówi dr hab. Anna Cierpka z Katedry Psychologii Rozwojowej na Wydziale Psychologii UW.
Żeby móc pomoc innym, nie wypalić się emocjonalnie i ochronić przed zmęczeniem empatycznym należy najpierw zadbać o siebie na poziomie psychicznym i fizycznym. O rozwijaniu życzliwości i współczucia do siebie w obliczu własnych zmagań i trudnych emocji mówi prof. Paweł Holas z Katedry Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii na Wydziale Psychologii UW.
ZADANIE DOROSŁYCH
Jak pomagać dzieciom, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy? O wspieraniu zasobów dziecka, normalizowaniu jego sytuacji, tym, co dzieci i dorośli zyskują poprzez zabawę mówi prof. Grażyna Kmita z Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii UW.
SPOSOBY NA LĘK
Jak pomóc sobie, kiedy dopada nas lęk lub panika? Jak panować nad negatywnymi emocjami? Co może nam pomóc? Gdzie szukać pomocy? Z kim rozmawiać? Na te pytania odpowiada dr hab. Mirosława Huflejt-Łukasik z Katedry Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych na Wydziale Psychologii UW.