Zaproszenie na Seminarium psychologiczne

Kategoria: Aktualności Wydziału, Konferencje i spotkania naukowe

Serdecznie zapraszamy na kolejne Seminarium psychologiczne Rady Naukowej Dyscypliny Psychologia, które odbędzie się
19 października o godz. 14:00.
Dr Alicja Brzozowska (University of Vienna, Wiedeń, Austria):
Dotyk rodzica a rozwój poznawczy niemowlęcia.
Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego https://www.youtube.com/channel/UCpHCrkGzUEDyvbOLpiDrUxg

Poniżej przedstawiamy streszczenie wystąpienia.

Wiemy, że dotyk rodzica jest niezbędny, by niemowlę było zdrowe – ale w jaki sposób dotyk rodzica może wspierać rozwój poznawczy dziecka? Opowiem o swoich badaniach na ten temat przeprowadzonych w ramach doktoratu w Center for Brain and Cognitive Development (Birkbeck, University of London), we współpracy z firmą Procter & Gamble. W badaniach wzięło udział ponad 70 niemowląt w wieku od 6 do 13 miesięcy wraz z rodzicami. Rodzice wypełnili kwestionariusze oraz dzienniczki na temat swoich zachowań związanych z użyciem dotyku w interakcjach z niemowlęciem, ich zachowania zostały również zmierzone podczas interakcji z dzieckiem zaobserwowanych w laboratorium. Zmierzyliśmy również zachowania eksploracyjne niemowląt podczas zabawy zabawkami i w zadaniach eye-trackingowych, oraz poziom kortyzolu oraz oksytocyny u niemowląt przed i po interakcjach z rodzicami. W trakcie wystąpienia przedstawię wyniki naszych badań, oraz opowiem o wyzwaniach związanych z badaniem wpływu dotyku na rozwój dziecka, i moich doświadczeniach współpracy pomiędzy uniwersytetem a sektorem prywatnym.

Do spotkania można dołączyć za pośrednictwem ZOOMa. Udział nie wymaga rejestracji.