Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Objawy depresyjne i lękowe wśród Polaków w trakcie pandemii – nowy artykuł zespołu dr Małgorzaty Gambin

Objawy depresyjne i lękowe wśród Polaków w trakcie pandemii – nowy artykuł zespołu dr Małgorzaty Gambin

Kategoria: Aktualności Wydziału

Informujemy, że właśnie ukazał się artykuł opracowany przez jeden z naszych zespołów badających psychologiczne aspekty pandemii (zespół pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Gambin) w czasopiśmie Comprehensive Psychiatry.
Główne wnioski z artykułu są następujące:
☑️ Młodsze osoby dorosłe (w wieku 18-29 i 30-44 lat) doświadczały wyższego poziomu objawów depresji i lęku uogólnionego niż osoby starsze (w wieku 45-59 i 60-85 lat) podczas wiosennego lockdownu w Polsce.
☑️ Trudności doświadczane w domu (trudne relacje z bliskimi, poczucie braku prywatności, zmęczenia nadmiarem obowiązków) były jednymi z najsilniejszych predyktorów objawów depresji i lęku uogólnionego we wszystkich grupach wiekowych podczas lockdownu.
☑️ Strach i niepewność związane z rozprzestrzenianiem się wirusa były jednymi z najważniejszych predyktorów objawów depresji i lęku uogólnionego we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem najmłodszych osób dorosłych (w wieku 18-29 lat) w czasie lockodwnu.
☑️ Trudności doświadczane w związku z restrykcjami poza domem (niewygoda związana z noszeniem masek, ograniczenia w robieniu zakupów, poczucie ograniczenia własnej autonomii i niezależności) były jednymi z najważniejszych predyktorów dystresu emocjonalnego tylko u najmłodszych dorosłych (18-29 lat) w trakcie wiosennego lockdownu w Polsce.