Nowe prace naukowców z Wydziału w międzynarodowych czasopismach naukowych

Profesor Mirosław Kofta wraz z prof. Michałem Bilewiczem oraz dr. Wiktorem Soralem są autorami trzech artykułów, które ukazały się w ważnych międzynarodowych czasopismach naukowych. Opublikowane prace dotyczą roli sprawczości (agency) w myśleniu i działaniu człowieka.

W pierwszej pracy badacze wykazali, że poczucie utraty kontroli nad życiem politycznym, czyli tzw. bezsilność polityczna, jest kluczową determinantą wiary w spisek żydowski. Artykuł relacjonuje cztery badania: dwa z nich to badania przekrojowe (cross-sectional) na próbach polskich i brytyjskich, jedno – badanie podłużne, i jedno – badanie eksperymentalne.

W drugiej pracy, opartej na dwóch badaniach (korelacyjno-regresyjnym i eksperymentalnym), wykazano, że o ile poczucie własnej sprawczości (kompetencji) jest głównym wyznacznikiem ogólnej samooceny w odniesieniu do „ja” indywidualnego (kiedy myślimy o sobie jako jednostce), to przekonanie o własnej moralności jest głównym wyznacznikiem ogólnej samooceny w odniesieniu do „Ja” kolektywnego (np. kategorii „My Polacy”).

W trzeciej pracy, relacjonującej dwa badania eksperymentalne, autorzy stwierdzili, że deprywacja kontroli (wprowadzania eksperymentalnie poprzez ekspozycję na serię nierozwiązywalnych zadań) prowadzi do zaniku tzw. wiązania intencjonalnego (intentional binding, wskaźnik przed-pojęciowego poczucia sprawczości, a więc wywierania wpływu na bieg wydarzeń). Wiązanie intencjonalne przejawia się w subiektywnym skróceniu czasu upływającego między wystąpieniem intencjonalnego działania a jego następstwami.