Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

The EIT Food School Network

Food School Network

Integracja rozwiązań w celu poprawy nawyków żywieniowych i zmniejszenia marnowania żywności

 

Kontekst

Zdrowa dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka. Ma ona wpływ na właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów, a także na wygląd i samopoczucie. Pozwala również zapobiec rozwijaniu się wielu chorób cywilizacyjnych w późniejszym życiu. Niestety dane pokazują, że niewielki procent dzieci i ich rodziców stosuje się do zaleceń dotyczących odpowiedniej diety.

Dlatego tak ważne jest, by opracować  skuteczne sposoby dotyczące promowania zdrowego odżywiania, które w przystępny sposób zachęcą dzieci, młodzież i ich rodziców do zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do ich diety nowych warzyw i owoców.

Planowane działaniaeitfood stock zdjęcie 4

Celem projektu jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz minimalizowania ilości marnowanego jedzenia. Działania jakie są podejmowane w ramach naszej pracy, to wprowadzanie efektywnych metod pomagających wpływać na wybór zdrowego jedzenia przez dzieci, poprzez edukację żywnościowa skierowaną również do rodziców i nauczycieli. Przygotowane i rozpowszechniane przez nas materiały w formie podręczników, plakatów i aplikacji dla dzieci uczą komponowania zdrowej diety, dostarczają informacji o składzie produktów i roli poszczególnych składników odżywczych w funkcjonowaniu organizmu, a także oswajają z rzadziej używanymi w kuchni warzywami i owocami.

W 2020 roku program dodatkowo skupi się na stworzeniu programu edukacyjnego „Uważnego Jedzenia” dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem jest nauka refleksyjnego podejścia do przygotowywania i spożywania posiłków.

Zwieńczeniem programu będzie konferencja poświęcona tematyce promowania zdrowego odżywiania wśród dzieci oraz sposobów ograniczania ilości marnowanego jedzenia.

Spodziewane efekty

  • zmiana nawyków żywieniowych u dzieci na zdrowsze, w tym zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców
  • zwiększenie dostępności materiałów edukujących o zdrowym żywieniu dla rodziców i nauczycieli
  • wzrost świadomości problemu marnowanego jedzenia u dzieci, rodziców i nauczycieli przy jednoczesnym zmniejszeniu jego skali

 

Szczegółowe dane dotyczące projektu:

Projekt został zrealizowany pod kierownictwem dr Julii Barlińskiej 

Partnerzy: AZTI, Grupo AN, Queen’s University Belfast, University of Helsinki, University of Reading, Uniwersytet Warszawski

Fundusze: Horyzont 2020 The EIT Food

Czas trwania projektu: 2019-2020

Osoba do kontaktu: dr Julia Barlińska jbarlinska@psych.uw.edu.pl, dr Alicja Gniewek projekt.fsn@psych.uw.edu.pl

Zespół: dr Julia Barlińska, mgr Katarzyna Wojtkowska, dr Alicja Gniewek, Magdalena Pietrucin, Amelia Gazecka, Dominika Pruszczak

 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i polubienia naszego fanpage’a:

Fanpage “Dzieci Lubią Zdrowo Jeść”

Nasze programy edukacji żywieniowej

Konferencja: Interaktywnie, online i zdrowo!

 

eotFood EU baner