Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Laboratorium Technik Diagnostycznych im. Bohdana Zawadzkiego

Jak korzystać z LTD?O nasZbioryFAQKonsultacjeRegulaminKontakt

Szanowni Państwo,
W przerwie wielkanocnej LTD będzie funkcjonowało w zmienionych godzinach:
Czwartek (28.03) 11:00 – 14:00
Piątek – wtorek (29.03 – 2.04) NIECZYNNE
Przepraszamy za utrudnienia i życzymy udanego wypoczynku!
Zespół LTD

W dni robocze wizyta w LTD jest możliwa po wcześniejszym umówieniu (min. 24h).
Zapraszamy do kontaktu mailowego: ltd@psych.uw.edu.pl

Jednocześnie przypominamy, że istnieje możliwość zwrotu wypożyczonych pozycji, bez konieczności umawiania wizyty, do wrzutni przy portierni.

Od 6 maja 2022r. w celu wypożyczenia materiałów i pracy na miejscu należy zgłosić się do LTD w godzinach pracy Laboratorium. Nie wymaga to wcześniejszego umawiania.

GODZINY OTWARCIA W SEMESTRZE LETNIM
poniedziałek 08:00-18:00
wtorek 10:00-20:30
środa 08:30-17:30
czwartek 08.00-12.00; 15.30-20.30
piątek 08.00-10.00; 13:30-15:00

 

Zapraszamy serdecznie!
Zespół LTD

Zasady funkcjonowania Wypożyczalni LTD
Zasady wypożyczeń materiałów ze zbiorów LTD określone są w regulaminie: Regulamin Laboratorium Technik Diagnostycznych. W ramach odstępstwa od regulaminu (pkt. III.), terminy zwrotów są ustalane indywidualnie z osobą wypożyczającą. W celu wypożyczenia materiałów należy zgłosić się do LTD w godzinach pracy Laboratorium.

Zwroty
Zwrotu dokonać można bez konieczności wizyty w LTD, z wykorzystaniem wrzutni, znajdującej się przy wejściu na Wydział obok portierni. W przypadku materiałów testowych, których gabaryty uniemożliwiają zwrócenie ich do wrzutni lub taki zwrot niesie za sobą ryzyko uszkodzenia materiału testowego – konieczne jest dokonanie zwrotu osobiście w LTD.

Informacje związane z działaniem LTD (w tym sprawy związane ze zwrotem materiałów testowych) można uzyskać mailowo ltd@psych.uw.edu.pl lub ewentualnie telefonicznie (22) 55 49721.

O nas

Laboratorium Technik Diagnostycznych zajmuje się działalnością naukową związaną z problematyką testów psychologicznych. W LTD mieści się wypożyczalnia i czytelnia testów psychologicznych. Jednostka ta, funkcjonująca przy Zakładzie Diagnozy Psychologicznej i Psychometrii, służy wspieraniu dydaktyki i badań naukowych prowadzonych na Wydziale Psychologii UW. W zasobach LTD znajdują się metody diagnostyczne legalnie wydawane w Polsce, zbiór oryginalnych testów i technik w wersjach eksperymentalnych, a także książki i artykuły.

Materiały udostępniane są osobom studiującym na kierunku psychologia, nauczającym na Wydziale Psychologii UW i prowadzącym badania naukowe.

Laboratorium Technik Diagnostycznych nie prowadzi sprzedaży testów.

Aktualny spis pozycji testowych w języku polskim dostępny jest pod linkiem >>

Zespół LTD przygotował dla Państwa spis ogólnodostępnych narzędzi, które mogą Państwo znaleźć w publikacjach naukowych i na stronach internetowych – kliknij tu >>

Obecnie zespół Laboratorium tworzą:

  • dr hab. Konrad Jankowski, prof. ucz.
  • dr Paweł Łowicki
  • Maria Leniarska
  • Anna Turek

Historia

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Katedrze Psychologii Wychowawczej, Wydziału Pedagogiki UW, którą kierowała prof. Maria Żebrowska, zaczęto gromadzić metody diagnostyczne. W roku akademickim 1968/69 powstał Instytut Psychologii UW. W międzyczasie prof. Bohdan Zawadzki, polski psycholog mieszkający na stałe w USA, zapisał w testamencie Instytutowi Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, zbiór technik psychologicznych i fundusze na rozwój psychometrii w Polsce. W 1975 roku, na podstawie umowy zawartej między Polskim Towarzystwem Psychologicznym, reprezentowanym przez prof. Marię Żebrowską – Przewodniczącą PTP a Instytutem Psychologii UW, reprezentowanym przez prof. Tadeusza Tomaszewskiego – Dyrektora Instytutu Psychologii, powstało Laboratorium Testów Diagnostycznych im. Bohdana Zawadzkiego. W pracę nad tworzeniem LTD byli zaangażowani: Zofia Babska, Mirosława Jurkowska, Marek Pilkiewicz, Ziemowit Włodarski, Wanda Zalewska, Włodzimierz Grodzicki. Pierwszym kierownikiem LTD była Ewa Oleszkiewicz. W latach 1981-1996 LTD kierowała Teresa Szustrowa. Zespół Laboratorium tworzyły wówczas: Anna Ciechanowicz, Aleksandra Jaworowska, Joanna Filipczuk, Joanna Stańczak. Zespół LTD był zaangażowany w prace nad adaptacją i normalizacją: WISC-R, WAIS-R, TMS, COLUMBIA, HALSTEAD-REITAN, LEKSYKON, SAWA-TEST, koordynowane przez prof. Antoninę Gurycką. W roku 1990, po rozwiązaniu umowy między Polskim Towarzystwem Psychologicznym a wówczas już Wydziałem Psychologii UW, Laboratorium Technik Diagnostycznych pozostało w strukturach Wydziału Psychologii UW. W latach 1996-2016 kierownikiem LTD była Ewa Goryńska.

Działalność

Zakres działalności LTD, oprócz wspierania dydaktyki, obejmuje również konsultacje oraz prace merytoryczne związane z szeroko pojętymi zagadnieniami psychometrycznymi. W zasobach Laboratorium znajdują się wszystkie metody diagnostyczne legalnie wydawane w Polsce, zbiór oryginalnych testów, głównie anglojęzycznych i szeroki zakres technik opracowanych w wersjach eksperymentalnych (bez pełnej adaptacji i normalizacji). Ponadto LTD posiada duży zbiór książek i artykułów z zakresu psychometrii, na bieżąco uzupełniany o najnowsze pozycje na temat diagnozy i metod diagnostycznych. W LTD prowadzone są prace merytoryczne nad adaptacją technik diagnostycznych w ramach badań statutowych i własnych.

Aktualny spis pozycji testowych w języku polskim dostępny jest pod linkiem >>

Zespół LTD przygotował dla Państwa spis ogólnodostępnych narzędzi, które mogą Państwo znaleźć w publikacjach naukowych i na stronach internetowych – kliknij tu >>

Jak korzystać z LTD? – Odpowiedzi na ważne pytania

 

Kto może korzystać ze zbiorów LTD?

Korzystać na miejscu oraz wypożyczać (za okazaniem aktywnej legitymacji lub karty bibliotecznej) mogą studenci i pracownicy Wydziału Psychologii UW. Korzystać na miejscu mogą studenci psychologii z innych uczelni i psychologowie, wyłącznie w celach naukowych i po okazaniu dokumentu potwierdzającego ich status (np. zaświadczenie z dziekanatu, dyplom ukończenia studiów na kierunku psychologia).

Czy w LTD można kupić testy psychologiczne?

Nie. Testy można kupić bezpośrednio w wydawnictwach. Na przykład w Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (http://practest.com.pl/) lub w Pracowni Testów Psychologicznych i Pedagogicznych (https://www.pracowniatestow.pl/).

Jaka jest procedura zamawiania testów do pracy empirycznej?

Od roku akademickiego 2017/2018 LTD nie realizuje zamówień do prac empirycznych. Studenci powinni nabyć je we własnym zakresie.

Czy LTD zajmuje się zamawianiem testów do prac magisterskich?

Nie. Magistranci samodzielnie zamawiają kwestionariusze do swoich prac. Zakup testów psychologicznych jest możliwy w odpowiednich wydawnictwach za okazaniem upoważnienia opiekuna pracy.

Jakie materiały można wypożyczać, a co jest dostępne wyłącznie na miejscu?

Wypożyczamy przede wszystkim książki i podręczniki oraz pomoce testowe niezbędne do realizacji zajęć obligatoryjnych lub fakultatywnych.

Wyłącznie na miejscu można korzystać ze zbiorów archiwalnych, egzemplarzy dostępnych w jednej kopii oraz arkuszy testowych i kluczy odpowiedzi.

Na jak długo można wypożyczać materiały z LTD?

Podręczniki do testów wypożyczane są na 7 dni, a zestawy testowe na 3 dni. Materiały wykorzystywane w ramach kursów obligatoryjnych i fakultatywnych, w okresie, gdy dane przedmiot jest realizowany, wypożyczane są na 2 dni.

Czy można kserować materiały dostępne w LTD?

Nie. Kserowanie, skanowanie lub fotografowanie materiałów jest niedozwolone, ze względu na ochronę narzędzi diagnostycznych oraz zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich.

Jak wyszukiwać materiały dostępne w LTD?

W katalogu dostępnym online (w zakładce O LTD). Przed przyjściem do LTD należy sprawdzić, czy dana technika jest u nas dostępna.

Ile podręczników/ książek/ pomocy testowych można wypożyczyć jednocześnie?

Jednocześnie można wypożyczyć 10 pozycji.

Jakie są konsekwencje niezwrócenia materiałów na czas?

Przy pierwszym przetrzymaniu na koncie BUW odnotowywane jest upomnienie. Przy drugim upomnieniu następuje miesięczna blokada konta, materiałów nie można wypożyczać, można natomiast korzystać z nich na miejscu.

Jakie są konsekwencje zniszczenia lub zgubienia materiałów?

W przypadku zniszczenia lub zgubienia wypożyczonych materiałów, są Państwo zobowiązani do ich odkupienia. Zwracamy uwagę, że materiały testowe są bardzo drogie – koszt podręcznika wynosi średnio ponad sto złotych, natomiast pomocy sięga w niektórych przypadkach nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co zrobić, jeśli danej pozycji nie ma w zbiorach LTD?

Jeśli nie znajdą Państwo u nas jakiejś pozycji, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z autorem narzędzia lub jego wydawcą.

KONSULTACJE PSYCHOMETRYCZNE

UWAGA!!! W semestrze letnim roku akademickiego 2023/24 konstrukcje nie będą prowadzone.

Katedra Psychometrii i Diagnozy Psychologicznej oferuje możliwość korzystania z konsultacji prowadzonych przez pracowników katedry z zakresu statystyki, psychometrii, diagnozy psychologicznej i standardowych technik psychologicznych

Prosimy o zapisy do wybranego wykładowcy na konkretną godzinę i dzień oraz ogólne określenie tematu konsultacji poprzez email: ltd@psych.uw.edu.pl (wiadomość zostanie przekierowana do wykładowcy).

PSYCHOMETRIC ASSISTANCE

Members of the Department of Psychometrics and Psychological Diagnosis provide assistance in statistics, psychometrics, methodology, psychological diagnosis and standard diagnostic methods.

To get assistance, please send an email to ltd@psych.uw.edu.pl specifying the topic and prefered time and date for meeting.

Kontakt

Wydział Psychologii UW
ul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa
pokój 52, I piętro
telefon (22) 55 49 721
e-mail: ltd@psych.uw.edu.pl