Maciej Siemiątkowski
Zainteresowania naukowe:
Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na czynnikach wpływających na wiarę w teorie spiskowe oraz podatność na dezinformację. W ramach doktoratu badam, w jaki sposób struktury instytucjonalne, warunki społeczne oraz doświadczenia historyczne przekładają się na powstawanie przekonań spiskowych. Koncentruję się zarówno na obiektywnych wskaźnikach w poszczególnych krajach, takich jak poziom wolności czy możliwość radzenia sobie z pojawiającymi się kryzysami, jak i na tych wynikających z tego, jak te zjawiska są subiektywnie postrzegane przez jednostki. Interesuję się również autorytaryzmem i populizmem, z uwzględnieniem ich wpływu na zachowania oraz poczucie kontroli nad własnym życiem. Dodatkowo zajmuję się też rozwojem zastosowania metod sztucznej inteligencji w celu tworzenia lepszych manipulacji do badań eksperymentalnych.
Kariera i wykształcenie:
2024: obrona pracy From adopting populist attitudes to feeling a lack of control? The analysis of longitudinal relationships across six Central European countries [Od przyjęcia postaw populistycznych do poczucia braku kontroli? Analiza podłużnych zależności w sześciu krajach Europy Środkowej] pisanej na Wydziale Psychologii UW pod kierunkiem prof. Michała Bilewicza.
Publikacje:
- Sobieszek, A., Siemiątkowski, M., & Imbir, K.K. (2024). Generative neural networks for experimental manipulation: Examining dominance-trustworthiness face impressions with data-efficient models. British Journal of Psychology, 00, 1–20.
Projekty badawcze i granty:
- OPUS NCN: stypendysta w projekcie prof. Michała Bilewicza Mentalność spiskowa jako forma adaptacji do traumy historycznej: mechanizmy pośredniczące, następstwa społeczno-psychologiczne i czynniki chroniące (2024-2028), 2023/49/B/HS6/01428.
- HORIZON: wykonawca w projekcie: PLEDGE: Politics of Grievance and Democratic Governance (2024-obecnie).
- Yehuda Bauer Grant IHRA: wykonawca w projekcie The Role of Holocaust Distortion in Populist Politics: A Psychological Perspective (2024-obecnie).
- IDUB: wykonawca w projekcie Środkowoeuropejski Sondaż Społeczny (od 2025 r.).
Członkostwo w Towarzystwach Naukowych:
Członek International Society of Political Psychology (ISPP).
Członek European Association of Social Psychology (EASP).
Działalność organizacyjna na Uniwersytecie Warszawskim:
Przedstawiciel doktorantów i doktorantek w Radzie Wydziału (od 2025 r.).
Działalność dydaktyczna:
Rok akademicki 2024/2025 na Wydziale Psychologii UW:
Statystyka III, ćwiczenia.