Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Raport Neuroróżnorodność na polskich uczelniach

Kategoria: Aktualności Wydziału

Miło nam poinformować, że nakładem Oficyny Wydawniczej „Impuls” ukazał się raport zespołu kierowanego przez prof. dr hab. Ewę Pisulę i dr. Mateusza Płatosa. Publikacja nosi tytuł Neuroróżnorodność na polskich uczelniach i prezentuje wyniki szeroko zakrojonego badania, przeprowadzonego przez naukowców z siedmiu polskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem badania było poznanie doświadczeń studiujących osób nieneurotypowych – w tym osób w spektrum autyzmu, osób z ADHD/ADD lub z trudnościami w uczeniu się takimi jak dysleksja i dyskalkulia – na tle doświadczeń wszystkich studiujących. Dzięki publikacji można dowiedzieć się, jak funkcjonują studenci w środowisku akademickim i społecznym, jak odczuwają nierówności w traktowaniu, z jakimi zmagają się problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego oraz jakie wsparcie otrzymują. Zamieszczone na końcu wnioski i rekomendacje pomagają wyznaczyć drogę do edukacji opartej na zrozumieniu osób neuroatypowych, a co za tym idzie – drogę do edukacji opartej na budowaniu i rozwijaniu zasobów człowieka.

Darmową publikację w wersji PDF można pobrać poniżej.  Wersje elektroniczne (EPUB, MOBI i PDF) można pobrać ze strony „Impulsu”, a także na stronach internetowych księgarni z ebookami (np. IBUK). Wersję papierową można kupić na stronie wydawnictwa lub wypożyczyć w Bibliotece Wydziału Psychologii, do korzystania z której serdecznie zachęcamy.