Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Za nami V Konferencja Psychologii Jakościowej

Kategoria: Aktualności Wydziału

W dniach 22–23 maja 2026 roku na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego  odbyła się V Konferencja Psychologii Jakościowej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Metod Jakościowych QualLab oraz Wydział Psychologii UW.

Piąta edycja konferencji stanowiła przestrzeń do rzetelnego, wspólnego namysłu nad kluczowymi wyzwaniami metodologicznymi paradygmatu jakościowego. Podczas gdy poprzednie spotkania koncentrowały się wokół interpretacyjnej analizy fenomenologicznej (IPA), analizy dyskursu, analizy narracyjnej oraz analizy tematycznej, punktem centralnym tegorocznego spotkania była teoria ugruntowana. Metodologia ta, choć cieszy się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, wciąż pozostaje rzadko stosowana w badaniach psychologicznych w Polsce. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na dyskusję metodologiczną w polskiej psychologii jakościowej, tegoroczna edycja postawiła na współpracę interdyscyplinarną. Ponieważ teoria ugruntowana jest szeroko i z sukcesami rozwijana na gruncie rodzimej socjologii, program konferencji celowo połączył perspektywy obu tych nauk.

Wydarzenie stało się unikalną platformą wymiany doświadczeń między naukowcami, osobami studiującymi oraz praktykami. Podkreślono wagę wzajemnego uczenia się od siebie oraz wspólnego rozwijania warsztatu badawczego. Bogactwo zaprezentowanych tematów – od teoretycznych dylematów po konkretne doniesienia z badań empirycznych – dowodzi, jak kluczowa dla rozwoju dyscypliny jest otwarta dyskusja nad rzadziej zakorzenionymi w polskiej psychologii odsłonami metod jakościowych.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała prof. Anna Cierpka (Uniwersytet Warszawski).
W gronie znakomitych gości specjalnych, którzy wygłosili wykłady plenarne oraz poprowadzili zajęcia praktyczne, znaleźli się:

  • Prof. Elaine Keane (University of Galway) – która rozpoczęła konferencję wystąpieniem pt. „Qualitative Psychological Research: The Potential of Constructivist Grounded Theory Methodology”.
  • Dr hab. Dominika Byczkowska-Owczarek (Uniwersytet Łódzki) – socjolożka, która poprowadziła intensywny warsztat „Metodologia teorii ugruntowanej w praktyce badawczej”, dając uczestnikom bezcenną okazję do stawiania pierwszych kroków w nowej metodologii lub ich szlifowania.
  • Prof. Igor Pietkiewicz (Uniwersytet Ignatianum w Krakowie) – z wykładem przybliżającym aplikację teorii w codziennej pracy badawczej: „Teoria Ugruntowana w praktyce: jak badać zjawiska, których jeszcze dobrze nie rozumiemy”.

Obok wykładów, w programie znalazły się sesje tematyczne poświęcone dylematom metodologicznym, prezentacje doniesień z badań oraz ożywiona sesja posterowa. Integralną część intensywnych obrad stanowiły kuluarowe dyskusje, a także  wizyta uczestników w ogrodzie na dachu Wydziału Psychologii UW.

Sukces organizacyjny oraz wyjątkowa, stymulująca intelektualnie atmosfera tego wydarzenia to zasługa ogromnego zaangażowania komitetu organizacyjnego. Słowa szczególnego uznania należą się prof. Annie Cierpce, kierowniczce Laboratorium QualLab, oraz dr Aleksandrze Świderskiej. Dzięki Ich cennej inicjatywie i zaangażowaniu, V Konferencja Psychologii Jakościowej stała się jednym z najważniejszych tegorocznych forów dyskusyjnych dedykowanych metodom jakościowym w Polsce, trwale integrującym środowisko naukowe wokół standardów rzetelności i metodologicznego zaawansowania.

Sponsorem Głównym konferencji był Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

 

 

Przejdź do paska narzędzi