Budynek Wydziału Psychologii UW nagrodzony!!!
07 05 2026
Kategoria: Aktualności Wydziału
Z dumą i radością informujemy, że siedziba naszego Wydziału otrzymała nagrodę główną Grand Prix oraz nagrodę w kategorii „Kubatura – obiekty publiczne” w plebiscycie Polska Architektura XXL 2025. Budynek doceniono m.in. za walory architektoniczne, aspekty przyjazne dla użytkowników oraz proekologiczność.
Do 10 maja na gmach UW można głosować także w plebiscycie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m st. Warszawy.
Nowa siedziba Wydziału Psychologii UW z lotu ptaka.
Fot. Nate Cook dla pracowni architektonicznej Projekt Praga
Parter budynku.
Fot. Piotr Krajewski dla projektanta oświetlenia QLab Laboratory of Light
Parter budynku.
Fot. Piotr Krajewski dla projektanta oświetlenia QLab Laboratory of Light
Plebiscyt Polska Architektura XXL ma m.in. na celu wybór najlepszych realizacji architektonicznych oraz projektów, które mają istotny wpływ na rozwój polskiej architektury. Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to m.in. ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi i technicznymi oraz zastosowanie rozwiązań przyjaznych dla użytkowników.
Atrium.
Fot. Piotr Krajewski dla projektanta oświetlenia QLab Laboratory of Light
W XVII edycji plebiscytu nowy budynek Wydziału Psychologii UW, znajdujący się przy ul. Banacha 2D, został wyróżniony nagrodą główną Grand Prix oraz nagrodą w kategorii „Kubatura – obiekty publiczne”. Nagrodę przyznano pracowni Projekt Praga, która opracowała projekt architektoniczny gmachu. Serdeczne GRATULACJE!
Karolina Tunajek i Marcin Garbacki z pracowni architektonicznej Projekt Praga
podczas inauguracji nowej siedziby Wydziału Psychologii UW.
Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW
Przyznając Grand Prix, jury doceniło kompleksowe podejście do projektowania architektonicznego łączącego ze sobą aspekty kubaturowe, wnętrzarskie oraz krajobrazowe. W kategorii „Kubatura – obiekty publiczne” podkreślono m.in. zastosowanie rozwiązań przyjaznych dla użytkowników, proekologiczność oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego światła w realizacji.
Konkurs odbywa się co roku. Głosowanie realizowane jest dwutorowo: wyboru nagrodzonych inwestycji dokonuje jury oraz publiczność w głosowaniu internetowym. 11-osobowe jury plebiscytu Polska Architektura XXL 2025, składające się m.in. z przedstawicieli zwycięzców ubiegłorocznej edycji oraz dziennikarzy, przyznało siedem nagród oraz dwa wyróżnienia.
Organizatorem plebiscytu jest Grupa Sztuka Architektury, wydawca portali internetowych Sztuka-Architektury.pl i Sztuka-Wnętrza.pl.
Graduacja w 2025 r. Ujęcie przed budynkiem. Na zdjęciu absolwentki
studiów podyplomowych na Wydziale Psychologii UW.
Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW
Glosowanie online do 10 maja
Trwa głosowanie w plebiscycie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Glos można oddać online do 10 maja pod adresem: https://www.nagroda-architektoniczna.pl/.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy przyznawana jest autorom projektów architektonicznych wyróżniających się najwyższym poziomem rozwiązań funkcjonalnych, przestrzennych, a także znaczeniem społecznym i środowiskowym. Do finału XII edycji plebiscytu nominowanych zostało 15 inwestycji. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach głównych i trzech specjalnych.
Budynek Wydziału Psychologii UW nominowany został w kategorii „Architektura użyteczności publicznej”.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się pod adresem: www.nagroda-architektoniczna.pl.
Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 22 czerwca.
Graduacja w 2025 r. Ujęcie przed budynkiem. Na zdjęciu – absolwentki.
Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

