Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Odszedł prof. Janusz Grzelak

Kategoria: Aktualności Wydziału

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o odejściu 24 kwietnia 2025 r. prof. JANUSZA GRZELAKA. Ogromna strata dla świata nauki oraz dla rzeszy tych, dla których był Nauczycielem, Kolegą, Przyjacielem – autorytetem i inspiracją… Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje.
Cześć Jego Pamięci! 🖤

JANUSZ GRZELAK urodził się w 1941 r. w Warszawie. Całą swoją karierę akademicką, aż do przejścia na emeryturę, związał z Uniwersytetem Warszawskim. Ukończył studia psychologiczne w 1963 r. w Instytucie Psychologii UW, doktorat napisany pod kierunkiem Tadeusza Tomaszewskiego obronił w 1970 r., w 1977 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2001 r. tytuł naukowy profesora. Był pierwszym demokratycznie wybranym dziekanem Wydziału Psychologii w 1980 r. (musiał ustąpić z tego stanowiska w wyniku politycznych represji) oraz dziekanem w latach 2005-2008. Był prorektorem ds. współpracy z zagranicą, wiceministrem nauki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, ważnym działaczem polskiej opozycji, członkiem zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, delegatem na I Krajowy Zjazd Związku w Gdańsku, współpracownikiem Komisji Helsińskiej, członkiem Zarządu Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, wieloletnim członkiem Komitetu Psychologii PAN i przewodniczącym kapituły nagrody im. Andrzeja Malewskiego. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu ze strony „Solidarności” – za swój udział w negocjacjach otrzymał nagrodę im. Mortona Deutscha.

Zainicjował na Wydziale Psychologii i przez wiele lat prowadził badania dotyczące konfliktów społecznych, negocjacji i mediacji, współzależności interesów i dylematów społecznych, bezradności społecznej i alokacji kontroli. Jest autorem oryginalnej metody badania orientacji społecznych (tzw. metoda warszawska), opracowanej wspólnie z Grażyną Wieczorkowską. Był aktywnym członkiem European Association of Social Psychology i członkiem Zarządu tego Stowarzyszenia, organizatorem wielu międzynarodowych konferencji z zakresu psychologii społecznej oraz psychologii dylematów społecznych. Dzięki licznym sprawowanym funkcjom przyczynił się do rozwoju psychologii społecznej w Polsce. Był inicjatorem powstania w 2005 r. na Wydziale Psychologii 5-letnich anglojęzycznych studiów psychologicznych, opartych na współpracy międzynarodowej z Uniwersytetem w Delaware, USA. Po przejściu na emeryturę przez kilka lat pracował na Akademii Pedagogiki Społecznej im. Marii Grzegorzewskiej, współtworząc tam psychologię społeczną.

———————————————————–
Nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Monumenta Universitatis Varsoviensis 1816-2016. Warszawa 2020
Część PSYCHOLOGIA – autorka: Maria Lewicka
(fot. za: Helsińska Fundacja Praw Człowieka)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 7 maja o 11:30 w sali na Wólce Węglowej (Cmentarz Północny) w Warszawie.