Seminarium Strelauowskie – prof. Katarzyna Lubiewska
10 12 2024
Kategoria: Konferencje i spotkania naukowe
Seminaria Strelauowskie to cykl otwartych spotkań naukowych poświęconych problematyce psychologii różnic indywidualnych oraz pokrewnych obszarów psychologii. W trakcie piątego sezonu spotkań, w roku akademickim 2024/25, tematem przewodnim jest rola różnic indywidualnych w badaniach międzykulturowych.
Kolejną prelegentką piątego sezonu Seminariów będzie prof. Katarzyna Lubiewska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która zaprezentuje wystąpienie pt.: „Fenomen intensywnego rodzicielstwa: Pomiędzy modą, rzeczywistością i mitami. Dowody z 10 krajów”.
Seminarium odbędzie się online 12 grudnia o godz. 14:00. Po wystąpieniu przewidziana jest dyskusja. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
Streszczenie
Intensywne (helikopterowe) rodzicielstwo stało się w ostatnich latach przedmiotem debat medialnych, naukowych i publicznych jako przyczyna problemów rozwojowych dzieci, ich rodziców oraz zmora instytucji edukacyjnych. Wskazuje się przy tym na trwający trend wzrostowy tego „stylu” rodzicielstwa tak w krajach WEIRD, jak i non-WEIRD (np. tiger mothering w Azji). Przy tym podkreśla się również, że ten rodzaj rodzicielstwa dotyczy przede wszystkim rodzin zamożnych (vs. mniej zamożnych), z krajów indywidualistycznych (vs. kolektywistycznych), których narodowa ekonomia charakteryzuje się wysoką (vs. niską) rozbieżnością dochodów. W swojej prezentacji przedstawię dwa wątki. Po pierwsze, krótko opowiem o doświadczeniach badawczych naszego zespołu, które doprowadziły nas do aktualnie realizowanego projektu zatytułowanego Intensive Parenting across Cultures (IPaC). Po drugie, przedstawię wyniki pierwszego badania projektowego obejmującego matki dzieci przedszkolnych z 10 krajów w Europie, Wschodniej Azji, Południowej Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Celem tego badania oraz tej części prezentacji będzie próba odpowiedzi na pytania: (1) Czym (nie) jest intensywne rodzicielstwo? (2) Czy intensywne rodzicielstwo wiąże się z charakterystykami ekonomicznymi tak rodzin, jak i gospodarek krajowych oraz z poziomem indywidualizmu kultur narodowych krajów biorących udział w projekcie. Refleksje kończące prezentację i zapraszające do dyskusji będą nawiązywały do wydającego się powszechnie dominować dyskursu na temat rozumienia natury intensywnego rodzicielstwa oraz stawiały pytania o rolę mody i mitów na temat intensywnego rodzicielstwa w kontekście uzyskanych przez nas wyników.