Wtorek Naukowy z dr Agnieszką Sternak
06 03 2024
Kategoria: Aktualności Wydziału, Konferencje i spotkania naukowe
Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Kamil Imbir, prof. ucz.
ma przyjemność zaprosić
całą społeczność Wydziału Psychologii UW
na spotkanie z cyklu Wtorków Naukowych, które odbędzie się 19 marca 2024 roku o godzinie 15:15 na auli Wydziału Psychologii.
Gościnią wydarzenia będzie dr Agnieszka Sternak, reprezentantka Katedry Psychologii Rozwojowej, która wygłosi wystąpienie pt.
Metody jakościowe w służbie psychologii rozwoju człowieka.
Terapia integracji sensorycznej w relacjach matek – analiza społecznego fenomenu.
Abstrakt:
Popularność terapii integracji sensorycznej (SI) stanowi aktualnie fenomen społeczny, który w kontekście konkurujących ze sobą dyskursów na temat zasadności czy zakresu stosowania terapii SI wart jest uwagi i rozstrzygnięć naukowych. Z jednej strony mamy do czynienia z uznaniem wartości tego podejścia terapeutycznego i jego dostępnością w prywatnych i państwowych instytucjach edukacyjnych i placówkach ochrony zdrowia, z drugiej – formułowane są słowa krytyki stwierdzające, że terapia metodą integracji sensorycznej nie spełnia kryteriów praktyk opartych na dowodach (Evidence based practices – EBP). Rozbieżność formułowanych stanowisk stanowiła inspirację do przeprowadzenia badań jakościowych obejmujących analizę tego złożonego społecznego fenomenu z perspektywy wielu teorii i kontekstów ze szczególnym uwzględnieniem teorii systemowych i założeń konstrukcjonizmu społecznego.
W badaniu oddano głos matkom dzieci korzystających z terapii SI, wsłuchano się w ich wypowiedzi i analizowano znaczenia, które matki przypisały uczestnictwu w tej formie terapii z perspektywy jednostki i systemu rodzinnego. W prezentacji przedstawione zostaną tematy wskazane przez uczestniczki jako ważne składowe udziału w terapii SI doświadczenia o doniosłym znaczeniu. Szczegółowym omówieniem zostaną objęte dwa z wyróżnionych tematów: hipotezy pozwalające lepiej zrozumieć fenomen popularności metody SI w Polsce oraz wybrane implikacje praktyczne istotne w perspektywie teorii rozwoju i wychowania oraz praktyki klinicznej.
Po zakończeniu wystąpienia o godzinie 16:00 zapraszamy do udziału w dyskusji przy lunchu w sali gimnastycznej.