Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wtorek Naukowy z prof. Marcinem Zajenkowskim

Kategoria: Aktualności Wydziału

Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

dr hab. Kamil Imbir, prof. ucz.

ma przyjemność zaprosić zainteresowanych Gości

na spotkanie z cyklu Wtorków Naukowych, które odbędzie się 15 kwietnia 2025 roku o godzinie 17:45 w auli Wydziału Psychologii na parterze.

Gościem wydarzenia będzie
prof. dr. hab. Marcin Zajenkowski
z Wydziału Psychologii UW, który wygłosi wystąpienie
pt.
Jak działa narcystyczny umysł?
 Regulacyjna rola przekonań na temat inteligencji w narcyzmie.

 

Abstrakt

Inteligencja to ogólna zdolność o dużym praktycznym znaczeniu, ponieważ łączy się z sukcesem w wielu dziedzinach życia takich jak szkoła, praca, dochód, czy nawet zdrowie i długość życia. We współczesnym świecie pojęcie inteligencji zyskało ogromną popularność a przekonania, które ludzie mają na jej temat wiążą się z samooceną, dobrostanem i osiągnięciami akademickimi. Jednakże ludzie potrafią ocenić poziom własnej inteligencji jedynie w niewielkim stopniu. Przekonania na temat inteligencji (własnej i innych) są w dużej mierze kształtowane przez czynniki pozapoznawcze, takie jak np. cechy osobowości. Cechą, która najsilniej koreluje z subiektywną inteligencją, jest narcyzm wielkościowy. Współcześnie narcyzm wielkościowy opisywany jest za pomocą dwóch wymiarów: sprawczości (dążenia do bycia podziwianym i wielkościowych przekonań) oraz antagonizmu (tendencji do dewaluowania innych i agresywności).

Wyniki badań własnych pokazują, że subiektywna inteligencja jest używana przez osoby o wysokim poziomie narcyzmu na dwa sposoby, odpowiadające wspomnianym wymiarom. Inteligencja służy zatem do autopromocji i popisywania się z jednej strony, jak i do wyrażania negatywnych emocji względem innych. Przeprowadzone badania skłaniają do pewnych wniosków na temat natury subiektywnej inteligencji. Potoczne pojęcie inteligencji może zawierać pewne komponenty narcystyczne, jednocześnie jednak pozytywny obraz własnych zdolności jest warunkiem koniecznym dobrostanu psychicznego.

Po zakończeniu wystąpienia o godzinie 19:00 zapraszamy do udziału w dyskusji przy lunchu.