Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

IDUB dla naszej doktorantki!

Kategoria: Aktualności Wydziału

Jak – często bez słów – dowiadujemy się, które emocje wolno nam czuć, a które trzeba ukryć, stłumić, odreagować? Co, jeśli już jako dzieci uczymy się, że złość „nie wypada”, łzy są „oznaką słabości”, a nasze emocje i zachowania muszą mieścić się w tym, co „przystoi dziewczynce” albo „przystoi chłopcu”? Dziewczynki uczy się na przykład, by dbały o innych i nie złościły się. Chłopców – by nie okazywali wrażliwości i słabości. To przekaz, który zaczyna kształtować nas jeszcze zanim nauczymy się mówić o tym, co czujemy…

„𝐏𝐨𝐬𝐭𝐫𝐳𝐞𝐠𝐚𝐧𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐤𝐨𝐧𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐧𝐞 𝐰𝐳𝐦𝐚𝐜𝐧𝐢𝐚𝐣𝐚̨𝐜𝐞 𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐞̨ 𝐩𝐚𝐭𝐫𝐢𝐚𝐫𝐜𝐡𝐚𝐭𝐮 𝐚 𝐳𝐝𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐩𝐬𝐲𝐜𝐡𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞. 𝐌𝐞𝐝𝐢𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝐫𝐨𝐥𝐚 𝐳𝐝𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝐝𝐨 𝐫𝐞𝐠𝐮𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐞𝐦𝐨𝐜𝐣𝐢 𝐢 𝐦𝐨𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝐫𝐨𝐥𝐚 𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐲𝐟𝐢𝐤𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐳 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐚̨” to tytuł projektu badawczego 𝐀𝐧𝐧𝐲 𝐒𝐭𝐚𝐫𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳, doktorantki z Laboratorium Psychologii Społeczno-Klinicznej UW, na jaki nasza młoda naukowczyni otrzymała finansowanie z programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.


Projekt bada, jak rodzinne przekonania wzmacniające patriarchalną kulturę – doświadczane w dzieciństwie i okresie dorastania – wiążą się ze zdrowiem psychicznym młodych dorosłych: m.in. z objawami depresji, lęku, impulsywności i uzależnień. Uwzględnia także, w jaki sposób te przekazy są przeżywane przez kobiety, mężczyzn i osoby niebinarne. Innowacyjność projektu polega na wykorzystaniu narzędzia 𝗙𝗮𝗺𝗶𝗹𝘆 𝗣𝗮𝘁𝗿𝗶𝗮𝗿𝗰𝗵𝘆 𝗤𝘂𝗲𝘀𝘁𝗶𝗼𝗻𝗻𝗮𝗶𝗿𝗲 (𝗙𝗣𝗤), czyli pierwszej na świecie skali pozwalającej badać, jak doświadczane były patriarchalne przekazy w rodzinie pochodzenia: od ról płciowych po normy emocjonalne – to, co niewidoczne, a głęboko oddziałujące.

Serdecznie gratulujemy naszej doktorantce i zespołowi Social and Clinical Psychology Lab, University of Warsaw! Życzymy powodzenia i czekamy na efekty badań.