Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Prof. M. Zajenkowski ze stypendium Bekker NAWA!

Kategoria: Aktualności Wydziału

Gratulacje i słowa uznania dla prof. Marcina Zajenkowskiego z Katedry Psychometrii i Diagnozy Psychologicznej naszego Wydziału w związku z przyznaniem stypendium Bekker NAWA. Tytuł projektu, który prof. Zajenkowski będzie realizował w University of New South Wales (prof. goszczący Eddie Harmon-Jones) to: Wiara w teorie spiskowe: związki z gniewem i narcyzmem | Belief in conspiracy theories: correlations with anger and narcissism.

Prof. Marcin Zajenkowski o projekcie:
Cel projektu to zbadanie czynników wpływających na wiarę w teorie spiskowe. Teorie spiskowe mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji społecznych, a zrozumienie czynników psychologicznych, które napędzają ich popularność, wydaje się ważnym zagadnieniem w naukach społecznych. Poprzednie badania wskazują, że jednym z najważniejszych predyktorów myślenia spiskowego jest narcyzm rozumiany jako cecha osobowości. Jednakże mechanizmy leżące u podstaw tego związku wymagają dalszych badań. Obecny projekt odnosi się do wyników badań E. Harmon-Jonesa, który pokazał rozróżnienie między postrzeganiem złych intencji i wartością rozrywkową w wierzeniach spiskowych, jakie mogą być związane z różnymi formami narcyzmu i gniewem. Dodatkowo, moje własne badania sugerują inny potencjalny mechanizm: wiarę w celowość wydarzeń.

The University of New South Wales (UNSW), znany również jako UNSW Sydney, to publiczny uniwersytet badawczy z siedzibą w Sydney, Nowa Południowa Walia, Australia. UNSW jest jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie.

Prof. Eddie Harmon-Jones to światowej klasy badacz psychologii emocji i neuronauki społecznej. Jest szczególnie znany z dokonań związanych z gniewem; jego słynna praca z 2009 r. pokazująca, że gniew jest związany z motywacją dążeniową, osiągnęła ponad 2000 cytowań.

Program stypendialny im. Bekkera ma na celu wspieranie doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie.