Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminaria Strelauowskie – prof. Magdalena Żemojtel-Piotrowska

Kategoria: Konferencje i spotkania naukowe

Seminaria Strelauowskie to cykl otwartych spotkań naukowych poświęconych problematyce psychologii różnic indywidualnych oraz pokrewnych obszarów psychologii. W trakcie piątego sezonu spotkań, w roku akademickim 2024/24, tematem przewodnim jest rola różnic indywidualnych w badaniach międzykulturowych.

Drugą prelegentką piątego sezonu Seminariów będzie Profesor Magdalena Żemojtel-Piotrowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która zaprezentuje wystąpienie pt.: “Narcyzm w perspektywie międzykulturowej: Od mitu/ów do danych“. Seminarium odbędzie się online 24 października o godzinie 14:00. Po wystąpieniu przewidziana jest dyskusja. Wstęp wolny. Seminarium odbędzie się na platformie Zoom pod tym linkiem. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Streszczenie wystąpienia

Narcyzm należy do jednego z najbardziej popularnych zagadnień w badaniach psychologicznych, także międzykulturowych. Powstały w kręgu kultury zachodniej, zainspirował naukowców i praktyków na całym świecie. Liczba badań nad narcyzmem rośnie lawinowo. Jednak, mimo przyrostu danych, wiedza na temat tego zjawiska czerpana jest bardziej ze zdroworozsądkowych mitów i książek publicystycznych niż z rzetelnych danych. W swoim wystąpieniu skoncentruję się na dwóch uporczywych mitach psychologicznych: epidemii narcyzmu w krajach indywidualistycznych i silniejszego rozpowszechnienia narcyzmu wśród mężczyzn.  Bazując na pracach naszego zespołu, podsumuję wyniki dziesięciu lat badań nad tym zjawiskiem, wskazując na rolę doboru próby, doboru narzędzia i polegania na odpowiednich metodach analizy danych, które mogą dostarczyć odpowiedzi na odpowiednio sformułowane pytania. W poszukiwaniu odpowiedzi odniosę się do sprawczo-wspólnotowego modelu narcyzmu wielkościowego oraz zasady SeCeBreSe (Centralność dla Ja „karmi” umacnianie ja) wyjaśniając zaobserwowane przez nas związki narcyzmu z wartościami zakorzenienia, hierarchii i poziomem rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz różnicami w poziomie narcyzmu sprawczego i wspólnotowego między kobietami i mężczyznami.