Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nowy kierunek studiów

Kategoria: Aktualności Sekretariatu ds. studenckich, Aktualności Wydziału

Miło nam poinformować, że Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem uruchomi w roku akademickim 2024/2025 nowy kierunek studiów – ochrona zwierząt. Wydział Psychologii jest jednym ze współorganizatorów kierunku (pozostałe to Wydziały Prawa i Administracji, Biologii oraz Artes Liberales).

Ochrona zwierząt to studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony.

Jest to kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny, II stopnia, w trybie stacjonarnym. Absolwenci i absolwentki kierunku uzyskają tytuł zawodowy magistra ochrony zwierząt. Dyscypliną wiodącą są nauki prawne, lecz uzupełniają ją inne dyscypliny z zakresu nauk społecznych i humanistycznych (przede wszystkim biologicznych i psychologicznych). Program oparty jest na założeniu, że dla prawidłowego stosowania prawa ochrony zwierząt niezbędne jest zrozumienie przyrodniczych i behawioralnych aspektów stosunków międzygatunkowych oraz ich kulturowego kontekstu.

W zależności od przygotowania studentów i studentek oraz ich potrzeb program oferuje szeroką gamę przedmiotów. Specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa humanitarnej, przyrodniczej i użytkowej ochrony zwierząt można według wyboru uzupełnić o prawoznawstwo, przyrodoznawstwo, psychologię i kulturoznawstwo. Istotną część programu stanowią organizowane przez Wydział Biologii w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie warsztaty terenowe, a także praktyki w instytucjach publicznych bądź społecznych zajmujących się ochroną zwierząt oraz przedmiot „Contemporary problems of animal law and ethics”, czyli cykl wykładów gościnnych w języku angielskim na tematy nieoczywiste, poszerzające horyzonty studentów i studentek.

W zakresie dodatkowych elementów praktycznych studia są ukierunkowana na przekazanie umiejętności niezbędnych do podjęcia działalności publicznej lub społecznej w zakresie ochrony zwierząt. Do kadry zaangażowanej w przygotowanie programu i prowadzenie zajęć należą naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, posiadający w ramach swoich specjalizacji dorobek z zakresu ochrony zwierząt, a także czołowi prawnicy-praktycy, osoby prowadzące NGO i twórcy aktów prawnych.

Do rekrutacji zachęcamy szczególnie absolwentów stosowanej psychologii zwierząt.

Najbliższa tura rekrutacji rozpocznie się 19 sierpnia. Więcej informacji w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.