Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Badanie osób z diagnozą fibromialgii

Kategoria: Aktualności Wydziału

Zapraszamy osoby w wieku 19-50 lat ze zdiagnozowaną fibromialgią do udziału w badaniu nad wpływem połączenia nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego z wolnym oddychaniem na pracę serca i samopoczucie.

Badanie odbędzie się w Warszawie, w Laboratorium Psychofizjologii Uniwersytetu Warszawskiego; prowadzący: dr Mikołaj Szulczewski z Instytut Psychologii PAN. Celem jest badanie skuteczności metod mogących w przyszłości stanowić dodatkową formę terapii fibromialgii. Dla uczestników przewidziana jest rekompensata za poświęcony czas w wysokości 150 zł netto.

 

Przebieg badania:

  1. Trening oddychania: 4-dniowy trening wolnego oddychania przez internet. Będzie on polegał na oddychaniu przez 15 min dziennie w tempie wskazanym przez wideo. Trening ten nie stanowi interwencji terapeutycznej. Ma jedynie na celu oswojenie badanych z oddychaniem w wolnym tempie, wskazanym za pomocą napisu wdech-wydech w formie wideo i dźwięku, tak by wykonanie takiego zadania podczas właściwego badania w laboratorium było poprawne i komfortowe.

 

  1. Badanie właściwe: Po zakończeniu treningu odbędzie się badanie w laboratorium, składające się z dwóch wizyt; każda trwać będzie około 1 godz. Pierwszy pomiar w laboratorium odbędzie się 4 dni po treningu, a drugi 2-7 dni po pierwszym. Podczas pomiaru w laboratorium zostanie wykonany pomiar pracy serca za pomocą EKG oraz pomiar tempa oddechu za pomocą specjalnego pasa. Badani odpowiedzą również na kilka pytań dotyczących aktualnego samopoczucia i odczuwanego bólu (nie będą stosowane żadne procedury wywołujące ból). Uczestnicy wykonają również proste zadanie oddychania w wolnym tempie przez 15 minut połączonego z niebolesną stymulacją elektryczną skóry fragmentów małżowiny usznej (stymulacja wywołuje odczucie mrowienia).

 

Badanie nie jest badaniem interwencyjnym, tzn. badani nie będą poddani długotrwałej terapii mogącej zmniejszyć natężenie symptomów fibromialgii, a jedynie wezmą udział w dwóch pomiarach laboratoryjnych, w których zostaną zbadane fizjologiczne efekty metod, które w przyszłości potencjalnie będą mogły stanowić dodatkową formę terapii fibromialgii.

 

Zainteresowanych prosimy o wypełnienie ankiety

Z osobami spełniającymi kryteria udziału w badaniu skontaktujemy się drogą mailową (prosimy o sprawdzanie folderu SPAM oraz o kontakt mailowy w razie braku odpowiedzi w ciągu 2 dni roboczych). Dodatkowe pytania dotyczące badania można kierować na adres: fibromialgiabadanie@gmail.com