Nowości w Bibliotece – kwiecień 2024 / New Books in the Library – April 2024

Z przyjemnością informujemy, że niedawno Wydziałowa Biblioteka wzbogaciła się o następujące książki:

Polskojęzyczne / in Polish:

1. Itzhak Brook, Poradnik laryngektomowanego, tłum. członkowie i członkinie Koła Naukowego MedTech: Krzysztof Domka, Katarzyna Pęksa, Rafał Grzejszczak, Ryszard Szamburski, Konrad Zieliński, Toruń 2022. Publikacja dostępna jest również online w formacie PDF na stronie MedTech.
  2. Jacek Gajewski, Jan Przewoźnik, Szachy w ujęciu historycznym i psychologicznym, Gorzów Wielkopolski 2023.
  3. Małgorzata Piasecka i in., Ewaluacja programów profilaktyki uzależnień behawioralnych. Metodyka ewaluacji procesu, Kraków 2023. Publikacja jest dostępna w formacie PDF na stronie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
  4. Małgorzata Piasecka i in., Zaburzenia uprawiania hazardu wśród osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych. Diagnoza jako podstawa skutecznych interwencji, Kraków 2023. Publikacja jest dostępna w formacie PDF na stronie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
  5. Ewa Pisula, Mateusz Płatos i in., Neuroróżnorodność na polskich uczelniach. Doświadczenia osób studiujących w spektrum autyzmu, z ADHD i z dysleksją, Kraków 2024. Wersje elektroniczne (EPUB, MOBI i PDF) można pobrać ze strony „Impulsu”, a także na stronach internetowych księgarni z ebookami.
  6. Marcin Przysiwek, Paweł Zarzeczny, Wojciech Waleriańczyk, Którędy do mistrzostwa? Przewodnik po życiu w sporcie dla młodych sportowców, rodziców i trenerów, Warszawa 2024.
  7. Seria Monumenta Universitatis Varsoviensis, Warszawa 2016. Seria przygotowana z okazji Jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Składa się z 13 woluminów, które omawiają historię uczelni w XIX–XXI wieku oraz dzieje poszczególnych dyscyplin naukowych na UW, a także prezentują sylwetki rektorów UW i jego najwybitniejszych profesorów. Osobny tom poświęcony jest dziejom Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Uniwersytet został też ukazany od strony wizualnej dzięki obszernej publikacji, która zawiera wizerunki gmachów znajdujących się na terenie uniwersyteckim oraz fotograficzne portrety osób tworzących historię uczelni.  Większość tomów serii można pobrać za darmo w formacie PDF na stronie Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy szczególnie do zapoznania się z historią naszego Wydziału, dostępną w tomie Nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
  8. Edward Nęcka, Psychologia. Wprowadzenie, Warszawa 2023.
  9. Edward Nęcka i in., Psychologia poznawcza, Warszawa 2020.
  10. Alice Y. Kolb, David A. Kolb, Uczenie na podstawie doświadczania. Podręcznik dla edukatorów, trenerów, coachów, tłum. Marta Bręgiel-Pant, Poznań 2022.
  11. Robert Whitaker, Zmącony obraz. Leki psychotropowe i epidemia chorób psychicznych w Ameryce, przeł. Jan Dzierzgowski, Wołowiec 2024.
  12. Chris Frith, Od mózgu do umysłu. Jak powstaje nasz wewnętrzny świat, przeł. Anna i Marek Binder, Warszawa 2023.
  13. Benjamin K. Bergen, Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie, tłum. Zuzanna Lamża, Kraków 2023.
  14. Wielowymiarowość funkcji wykonawczych. Perspektywa rozwojowa i kliniczna, red. Ewa Zawadzka, Sara Filipiak, Lublin 2022.

Anglojęzyczne / In English:

The Oxford handbook of global LGBT and sexual diversity politics, edited by Michael J. Bosia, Sandra M. McEvoy and Momin Rahman, New York 2020.

Książki z powyższej listy pochodzą przede wszystkim z zakupów z budżetu Biblioteki, jednak trzeba podkreślić, że kilka tytułów Biblioteka przyjęła w darze. Książki dostępne są w Czytelni i/lub Wypożyczalni.
Czytelników namawiamy, by w razie potrzeby przekazywali Bibliotekarzom i Bibliotekarkom swoje propozycje tytułów do zakupu. Biblioteka każdą taką propozycję uważnie rozważa. Propozycje można zgłaszać osobiście, mailowo, telefonicznie itp.

The books listed above primarily come from purchases made within the Library’s budget. However, it’s important to emphasize that the Library has also accepted a few titles as donations. These books are available in the Reading Room and/or for borrowing.
We encourage Readers to share their title suggestions with the Librarians if needed. The Library carefully considers each such proposal. Suggestions for books to purchase can be submitted in person, by email, by phone, etc.

Za fotografie dziękujemy p. Wojciechowi Dołęgiewiczowi z zespołu Biblioteki.