Wtorek Naukowy z prof. Andrzejem Nowakiem

Kategoria: Aktualności Wydziału, Konferencje i spotkania naukowe

Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

dr hab. Kamil Imbir, prof. ucz.

ma przyjemność zaprosić

całą społeczność Wydziału Psychologii UW

na spotkanie z cyklu Wtorków Naukowych, które odbędzie się 23 kwietnia 2024 roku o godzinie 15:15 na auli Wydziału Psychologii.

Gościem wydarzenia będzie prof. Andrzej Nowak, reprezentant Katedry Psychologii Społecznej, Osobowości i Procesów Emocjonalnych, który wygłosi wystąpienie pt.

Integracja i ekspresja: komplementarne funkcje strumienia samoświadomości

Abstrakt:

Struktura Ja zawiera wiedzę o sobie, która jest podstawą tożsamości. Wiedza ta jest też podstawą do kontroli działania. Twierdzimy, że te dwie funkcje są pełnione przez dwa różne, ale uzupełniające się wzajemnie, tryby autorefleksji: tryb integracji, który zapewnia spójność ogromnej i różnorodnej ilości istotnych dla siebie informacji, oraz tryb ekspresji, który koncentruje się na spójnych obszarach własnej struktury, które mogą być podstawą kierowania działaniem.

W trybie integracji strumień świadomości kierowany jest w stronę niespójnych obszarów struktury Ja w celu wyeliminowania niespójności pomiędzy elementami informacji składającymi się na te obszary. W trybie ekspresji strumień świadomości skupia się na obszarach struktury Ja, które osiągnęły wystarczającą spójność, aby zapewnić jasną podstawę do prowadzenia działań.

Przedstawione będą badania modelu oparte na symulacjach komputerowych. Ilustrują one działanie obu trybów, a także ich uzupełniające się role w tworzeniu spójnych regionów struktury Ja i wykorzystanie tych regionów w regulacji zachowania. Badania pokazują, że przełączanie się między integracją a ekspresją maksymalizuje zarówno globalną, jak i chwilową spójność struktury Ja. To, jakie połączenie integracji i ekspresji jest optymalne dla funkcji regulacyjnej struktury Ja, zależy od intensywności przychodzących informacji.

Prof. Andrzej Nowak przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych. Wykład odbędzie się w auli, ale prelegent będzie się łączył poprzez wideokonferencję.

Po zakończeniu wystąpienia o godzinie 16:00 zapraszamy do udziału w nieformalnej dyskusji przy lunchu w sali gimnastycznej.