Oferta pracy – stanowisko stypendysty(-ki) w grancie Sonata NCN Brak kontroli a tłumienie uprzedzeń. Rola kontroli poznawczej oraz wycofania wysiłku mentalnego kierowanym przez dr. Wiktora Sorala

Oferta pracy – stanowisko stypendysty(-ki) w grancie Sonata NCN <em>Brak kontroli a tłumienie uprzedzeń. Rola kontroli poznawczej oraz wycofania wysiłku mentalnego</em> kierowanym przez dr. Wiktora Sorala

Kategoria: Aktualności Wydziału, Oferty pracy na Wydziale Psychologii UW

na stanowisko stypendysty(-ki)
(nr grantu 2022/47/D/HS6/01768)

O projekcie:

W wielu badaniach zaobserwowano, że poczucie braku kontroli (czyli percepcja braku związku między działaniem a jego wynikami) prowadzi do wzrostu uprzedzeń. Takie efekty często tłumaczono zwiększonym faworyzowaniem grupy własnej, większym poparciem dla stereotypów spiskowych lub zwiększonym obwinianiem innych. Jednakże dotąd nie próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy deprywacja kontroli zwiększa autentyczne uprzedzenia, czy też jedynie ich ekspresję. Niniejszy projekt ma na celu wypełnienie tej luki w literaturze poprzez rozróżnienie, na ile brak kontroli sprawia, że jednostki są autentycznie bardziej uprzedzone, a na ile mniej skłonne do tłumienia uprzedzonych postaw.

We współczesnych społeczeństwach bycie uprzedzonym narusza normy społeczne i stawia jednostki w sytuacji ryzyka społecznego wykluczenia. Dlatego osoby są motywowane do tłumienia swoich uprzedzeń. Jednak tłumienie takie nie jest ani łatwe, ani bezwysiłkowe. Wymaga zwiększonej kontroli wykonawczej oraz wysiłku poznawczego. Dlatego osoby, których zasoby poznawcze są ograniczone przez kontekst sytuacyjny, lub których doświadczenie sprawiło, że nawykowo unikają wysiłku umysłowego, mogą być mniej skuteczne w tłumieniu uprzedzonych reakcji.

W niniejszym projekcie zbadamy skutki przedłużonego braku kontroli na tłumienie uprzedzeń. Ponadto sprawdzimy konsekwencje przedłużonej niekontrolowalności na stosowanie mowy nienawiści, czyli pejoratywnych komentarzy skierowanych przeciwko mniejszościom ze względu na ich pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną lub inne chronione cechy.

Do zadań stypendysty(-ki) będzie należało:

• prowadzenie systematycznego przeglądu literatury związanej z projektem
  • asystowanie w przygotowaniu schematów oraz procedur badawczych w całym projekcie
  • asystowanie przy statystycznej analizie wyników
  • prezentowanie cząstkowych wyników badań podczas konferencji krajowych i międzynarodowych
  • asystowanie przy opracowywaniu publikacji wyników.

Wymagania:
Do aplikowania zapraszamy osoby:

• zainteresowane tematyką projektu (premiowane będą osoby, których projekt doktorski dotyczy lub będzie dotyczył psychologii deprywacji kontroli i/lub psychologicznych podstaw ekspresji uprzedzeń i/lub psychologicznych korelatów stosowania mowy nienawiści)
  • posiadające doświadczenie w pracy/asystowaniu w projektach badawczych (min. 1 rok)
  • doskonałych umiejętnościach organizacyjnych
  • głębokim zrozumieniu zasad uprawiania nauki
  • posiadające wiedzę o realizacji procesu badawczego
  • posiadające znajomość statystyki oraz pakietów statystycznych (np. SPSS, R, MPlus, JASP, Jamovi)
  • biegle posługujące się Qualtricsem lub innym oprogramowanie do tworzenia procedur badawczych
  • biegle posługujące się językiem angielskim w mowie i piśmie (poziom: przynajmniej C1)
  • posiadające status studenta(-ki) jednolitych studiów magisterskich lub studenta(-ki) studiów drugiego stopnia (kierunek psychologia lub kierunki pokrewne) lub doktoranta(-ki) w szkole doktorskiej.

Warunki zatrudnienia:
Miejsce zatrudnienia: Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski
Wymiar pracy: dostosowany do potrzeb badawczych w danym miesiącu
Okres zatrudnienia: 30 miesięcy
Planowana data rozpoczęcia zatrudnienia: 1 maja 2024 r.
Forma zatrudnienia: stypendium
Wysokość stypendium: 4000 zł miesięcznie

Wymagane dokumenty:

1. list motywacyjny przedstawiający opis zainteresowań naukowych i doświadczenia naukowego (np. w projektach badawczych) przydatnego w realizacji projektu (maksymalnie jedna strona)
  2. życiorys naukowy zawierający opis przebiegu studiów, informacje o ewentualnych wyróżnieniach, stypendiach, udziale w warsztatach oraz informacje o potrzebnych kompetencjach
  3. opcjonalnie: próbka twórczości naukowej (publikacji, pracy empirycznej itp.)
  4. oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych o następującej treści: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych Dz. U.2002 nr 101 poz. 926 ze zm.).

Wymagane dokumenty należy przesłać pocztą elektroniczną do 15.04.2024 do godz. 12:00 na adres: wiktor.soral@psych.uw.edu.pl z tytułem wiadomości „Zatrudnienie w projekcie Sonata”. Zastrzegamy sobie prawo do zaproszenia wybranych kandydatów na rozmowę̨ kwalifikacyjną.