Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zmarła Prof. Ida Kurcz

Kategoria: Aktualności Wydziału

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 25 stycznia 2024 roku odeszła od nas Pani Profesor Ida Kurcz.

Profesor Kurcz była współtwórczynią naszego Wydziału. Była jedną z pierwszych pracownic Instytutu Psychologii, zastępczynią Dyrektora Instytutu ds. dydaktycznych w latach 1978-80 i świadkiem przekształcania się Instytutu w Wydział Psychologii. Pod Jej kierunkiem powstał pierwszy w Polsce Zespół Psycholingwistyki, przemianowany później na Zakład Psycholingwistyki. Kierowała nim przez ponad 20 lat, sprawowała także funkcję Kierowniczki Katedry Psychologii Poznawczej.

Była pierwszą polską psycholingwistką. Jej prace w tej dziedzinie wyznaczyły kierunki rozwoju badań psycholingwistycznych w naszym kraju. Wykształciła całe pokolenia psychologów poznawczych i psycholingwistów nie tylko na Uniwersytecie Warszawskim. Dla wielu z nich pozostawała przez lata nieocenioną mentorką.

Pośród działań Profesor Kurcz na rzecz społeczności naukowej należy wymienić członkostwo Komitetu Nauk Psychologicznych (obecnie Komitet Psychologii) PAN, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (przewodnicząca w latach 1978-1979), Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, European Society for Cognitive Psychology, International Association for Applied Psycholinguistics (w latach 80. członkini zarządu),  International Association for the Study of Attention and Performance (członkini Rady Doradczej w latach 1978-1986) oraz wielu innych towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Była też wiceprzewodniczącą Europejskiej Federacji Towarzystw Psychologicznych (1982-1984).

Publikacje Profesor Idy Kurcz i prace pod jej redakcją po dziś dzień stanowią cenne kompendium wiedzy z zakresu psycholingwistyki. Począwszy od monografii habilitacyjnej Psycholingwistyka. Przegląd problemów badawczych (1976), poprzez ​​monografię profesorską Język a reprezentacja świata w umyśle (1987), które były analitycznym przeglądem zagadnień z dziedziny psycholingwistyki i prezentacją Jej własnych badań, po niezastąpiony w praktyce badań psycholingwistycznych Słownik frekwencyjny polszczyzny współczesnej (1990) i uwspółcześniony autorski podręcznik Psychologia języka i komunikacji (2000, 2005). Swoją wiedzą wspomagała także proces redakcyjny wielu tomów i czasopism naukowych z dziedziny psychologii poznawczej i psycholingwistyki, zarówno krajowych (redaktor naczelna „Polish Psychological Bulletin”, członkini redakcji „Psychology of Language and Communication”), jak i zagranicznych (członkini redakcji „L’Année Psychologique”). Współpracowała z magazynem psychologicznym „Charaktery”, do którego pisała stałe felietony do działu Język i jego znawcy.

Profesor Kurcz odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi w 1973 roku, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” w 2011 roku oraz Medalem „Zasłużonej dla polskiej psychologii” w 2019 roku.

Wielka postać polskiej psychologii, wzór do naśladowania i przyjaciółka wielu z nas. Będzie nam brakować mądrości Pani Profesor, Jej ciepła, elegancji oraz żywego i życzliwego zainteresowania, jakim darzyła nas jako ludzi, i nasze wysiłki badawcze.

Rodzinie oraz Bliskim Pani Profesor składamy najszczersze kondolencje.

Społeczność Wydziału Psychologii UW

 

Poniżej przedstawiamy Epitafium dla Pani Profesor po angielsku: Obituary Tribute: Professor Ida Kurcz (by Barbara Bokus).

Zgodnie z decyzją Syna Profesor Idy Kurcz uroczystości pogrzebowe odbędą się w maju. Szczegóły podamy w późniejszym terminie.