Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Artykuł współautorstwa prof. Marcina Zajenkowskiego w Current Directions in Psychological Science

Artykuł współautorstwa prof. Marcina Zajenkowskiego w Current Directions in Psychological Science

Kategoria: Aktualności Wydziału

Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się artykuł autorstwa dr. hab. Marcina Zajenkowskiego, prof. ucz. i dr. hab. Michaela Dufnera (Universität Witten/Herdecke) na temat inteligencji i narcyzmu w prestiżowym czasopiśmie Current Directions in Psychological Science, w którym artykuły na ważne naukowe tematy publikowane są wyłącznie na zaproszenie redaktorów.

Badacze dokonują przeglądu dotychczasowych badań na temat narcyzmu i tego jak osoby narcystyczne spostrzegają inteligencję. Autorzy zauważają, że osoby charakteryzujące się wysokim narcyzmem wielkościowym mają dużą potrzebę poczucia sprawczości i kontroli. Inteligencja może sprzyjać poczuciu sprawstwa, ponieważ jej wysoki poziom ma duże znaczenie dla osiągania sukcesów życiowych a co za tym idzie jest cechą wielce pożądaną przez narcyzów.

Badania wskazują, że osoby narcystyczne rzeczywiście postrzegają się jako nadmiernie inteligentne, podczas gdy rzeczywisty poziom ich inteligencji nie różni się od poziomu osób nisko narcystycznych. Ponadto, poczucie własnej wyjątkowości intelektualnej jest źródłem pozytywnych odczuć i wysokiej samooceny dla narcyzów. Wreszcie, osoby narcystyczne widzą inteligencję przede wszystkim jako ważny instrument w relacjach społecznych. Poprzez przechwalanie się własnym IQ mogą pokazać wyższość nad innymi i potwierdzić swoją wielkościowość.

Więcej w artykule.