Zakład Psychologii Rozwoju Człowieka

Doktoranci:

mgr Aleksandra Dopierała

O pracowni:

W Pracowni Psychologii Niemowląt – Babylab, należącej do Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzimy badania dotyczące mechanizmów rozwoju psychicznego niemowląt i małych dzieci. W pierwszym roku życia niemowlęta odkrywają najważniejsze prawa fizyki oraz zaczynają rozumieć pierwsze słowa. Uczą się samoregulacji, czyli bardzo ważnej zdolności do regulowania swojej uwagi, emocji i zachowania w różnych sytuacjach. Naszym celem jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób każde dziecko tworzy własną niepowtarzalną ścieżkę rozwoju.

W trakcie wizyt w naszej Pracowni niemowlęta wykonują zadania, dzięki którym wiemy, na co patrzą i dlaczego, oraz jak długo skupiają uwagę na różnych obiektach. Badamy wspólną zabawę rodziców i ich dzieci, co pozwoli na lepsze zrozumienie rozwoju zdolności komunikowania się i samoregulacji w niemowlęctwie. Dokładniej poznajemy również wpływ wczesnego doświadczenia na dalszy rozwój. Ta wiedza w przyszłości umożliwi rozwijanie nowych metod badań przesiewowych i wczesnego wspomagania rozwoju w pierwszych latach życia.

Oficjalna strona BABYlab UW >>