Sternak Agnieszka

E-mail: agnieszka.sternak@psych.uw.edu.pl
Telefon: (22) 55 49 784
Pokój: 222
Dyżury: czwartek 12.00 – 14.00, piątek 12.00 – 14.00 (po wcześniejszym kontakcie mailowym)
Działalność naukowa

Moje zainteresowania naukowe lokują się na styku psychologii rozwoju, psychologii edukacji i psychologii zdrowia. Sympatyzując z nurtem systemowym przyglądam się wybranym zagadnieniom z ww. obszarów, posługując się głównie jakościowym podejściem badawczym.

Wiodące tematy w moich zainteresowaniach naukowych to:

– czynniki wyjaśniające popularność alternatywnych form terapii i edukacji;

– zagadnienia edukacji włączającej i kształtowanie postaw akceptacji dla różnorodności wśród najmłodszych;

– destygmatyzacja zaburzeń psychicznych; popularyzacja modelu wsparcia środowiskowego

Wybrane publikacje:

Sternak, A. (2017). Dziecko z SPD w przestrzeni edukacyjnej. Współpraca terapeutów, rodziców i nauczycieli – przegląd dobrych praktyk, W: I. Surina, M. Chrzanowska-Gancarz (red.), Teoretyczne i praktyczne aspekty współczesnej edukacji  (s. 106-120). Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Edward Mitek.

Sternak, A. (2016). O związku Zaburzeń Przetwarzania Sensorycznego z nieśmiałością. Terapia Integracji Sensorycznej jako metoda z pogranicza biologii i nauk humanistycznych. W: D. Wężowicz-Ziółkowska, Emilia Wieczorkowska (red.),  Biological Turn. Idee biologii w humanistyce współczesnej (s. 163-175). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Sternak, A. (2015). Czy można odbudować więź? O roli zaufania w relacji terapeutycznej w pracy z dzieckiem z SPD (sensory processing disorder), W: I. Jazukiewicz (red.), Zaufanie jako sprawność moralna w wychowaniu, s. 151-169. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

Działalność dydaktyczna

Doświadczenie dydaktyczne zdobywałam od 2011 prowadząc zajęcia na Wydziale Psychologii UW, Wydziale Pedagogicznym UW oraz Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Zajęcia prowadzone na Wydziale Psychologii UW (od roku 2012):

Specjalne potrzeby rozwojowe w edukacji – kurs specjalizacyjny

Jakościowe metody badawcze – kurs obligatoryjny

Ścieżki rozwoju zawodowego – kurs obligatoryjny

Edukacja a psychopatologia. Organizacja środowiska uczenia się osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  – kurs specjalizacyjny

Swobodne metody diagnostyczne – kurs obligatoryjny

Jesień życia czy złoty wiek ? Psychologia rozwojowa osób starszych – kurs fakultatywny

Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Podstawowe zagadnienia i metody ich oceny.  – kurs fakultatywny

Zajęcia prowadzone na Wydziale Pedagogicznym UW (2017/18):

Zaburzenia rozwojowe dzieci i młodzieży – kurs obligatoryjny

Zajęcia prowadzone na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (w latach 2011-2015):

Psychologia ogólna – kurs obligatoryjny