Zaproszenie na spotkanie z cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne”

preteksty

 

Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne

Zapraszamy na ósme spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. „O zaburzeniach odżywiania”, które odbędzie się w poniedziałek 22 maja 2023 r. o godz. 18.00 w BUW (sala widowiskowa na poziomie -1). Będzie to rozmowa wokół książki Klaudii Stabach, pt. „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu” (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2023) z udziałem autorki i Martyny Figurskiej – psychoterapeutki uzależnień. Spotkanie poprowadzi Karolina Kaja Gołuchowska.

 

Głodne to książka o walce na śmierć i życie z największym wrogiem, czyli z własnym ciałem. O co? O ciało. O to, aby je doprowadzić do granicy niebytu, nieistnienia, unicestwienia. To w ekstremalnych wypadkach. W mniej ekstremalnych to książka o nas wszystkich. Mniej lub bardziej wyniszczają̨ce głodówki, wymyślne diety, morderczy aerobik, siódme poty w siłowni albo w ostateczności dwa palce w gardle – oto główne filary tej filozofii, w której jednego brak najbardziej: głębokiego sensu życia. Wstrząsająca lektura! Horror matek, całych rodzin, pediatrów, psychiatrów, terapeutek, pielęgniarek i tych dzieci, których życiowa bateria wyczerpała się do dwóch procent.

Prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska

 

Bardzo ważna książka. Ukazuje codzienność osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. To rzadka perspektywa, która zwraca uwagę na ich świat, bez pomijania przyczyn rozwoju choroby.

Fundacja Kobiety bez Diety

 

O uczestniczkach spotkania:

Klaudia Stabachdziennikarka specjalizująca się w tematach społecznych i lifestylowych, poruszająca tematy związane z losem kobiet. W Wirtualnej Polsce prowadziła program „Siłaczki”. Absolwentka dziennikarstwa na Collegium Civitas i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała m.in. w Dzienniku Polskim i Wirtualnej Polsce. Obecnie związana z portalem Noizz. 

Martyna Figurska – psycholog, psychoterapeutka uzależnień. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje m.in. w Poradni Leczenia Uzależnień w Szpitalu Wolskim w Warszawie.

Karolina Kaja Gołuchowska absolwentka Prawa oraz Stosunków Międzynarodowych ze specjalizacją amerykanistyczną na Uniwersytecie Warszawskim, oraz studiów podyplomowych Digital Media na SWPS. Przez 2,5 roku była redaktorką naczelną ofeminin.pl, obecnie jest szefową kreatywną segmentu Lifestyle w Ringier Axel Springer Polska, zajmuje się m.in. serwisami Onet Kobieta, Onet Kultura i Ofeminin Współtworzyła wielokrotnie nagradzaną akcję #Nieczekam107lat i Bazę Ekspertek. Jest współzałożycielką grupy oraz programu mentoringowego „Dziewczyny-maszyny” wspierającej młode kobiety, które rozpoczynają swoją karierę w mediach. Wcześniej zdobywała doświadczenie pracując m.in. w Faktach TVN. Jest twórczynią podcastu i inicjatywy „Rok dla ciała”. Komentuje i krytykuje media oraz popkulturę. 

 

„Pre/teksty” to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki, podejmujący ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego, a zarazem wskazujący na możliwe formy pomocy, jakie oferuje wspólnota uniwersytecka.

Nazywamy te spotkania biblioterapeutycznymi, ponieważ rozmawiamy o ważnych tematach – takich jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość – za pomocą literatury. W spotkaniach biorą udział autorki i autorzy książek oraz badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny psychologii (w tym psychoterapii, biblioterapii), socjologii, seksuologii, suicydologii.

 

Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy)

Wsparcie merytoryczne: Poradnia leczenia uzależnień i współuzależnień-Szpital Wolski w ramach programu realizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa pt. ”Ponadpodstawowy program z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu” kierowanego do mieszkańców M. St. Warszawy.

Wsparcie promocyjne:

Jednostki UW: Ombudsman, Centrum Pomocy Psychologicznej, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Biuro Promocji, Koordynator ds. Artystycznych, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Samorząd Studentów, Wydział Psychologii, Wydział Pedagogiczny, Wydział Socjologii, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Centrum Współpracy i Dialogu, Uniwerek TV, Wydział Artes Liberales

Jednostki spoza UW: Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Wydawnictwo Wielka Litera, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, EBIB-Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Poradnia leczenia uzależnień i współuzależnień-Szpital Wolski

Patronaty medialne: Radio Kampus, Forum Akademickie

Nagranie spotkania: Uniwerek.TV

Zapraszamy!


Data publikacji: 19 maja 2023