Rejestracja potencjalnych dawców szpiku na Wydziale Psychologii – 20 kwietnia

Szanowni Państwo,

przekazujemy informację z fundacji DKMS na temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku na Wydziale Psychologii:

 

Zostań dawcą szpiku na UW! Już w czwartek, 20 kwietnia na Wydziale Psychologii UW – Fundacja DKMS

 

Już w najbliższy czwartek (20.04) w godzinach 9:30-18:30 na Wydziale Psychologii UW odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku! Wolontariuszy znajdziesz przy wejściu do budynku. Wystarczy, że zapoznasz się z dokumentacją, pobierzesz wymaz z wewnętrznej części policzka… i gotowe! Dla Ciebie to tylko kilka minut, a być może dzięki temu uratujesz komuś życie. 

 

Po rejestracji stajesz się potencjalnym dawcą szpiku, którym pozostajesz do ukończenia 61 roku życia lub do zmiany swojej decyzji – wszystko jest dobrowolne. Gdy pojawi się chory, który do przeżycia potrzebuje Twojego szpiku, skontaktujemy się z Tobą. Jeżeli podtrzymasz chęć podzielenia się swoimi cennymi komórkami, w momencie ich pobrania staniesz się faktycznym dawcą! 

A co, jeśli boisz się pobrania? Uspokajamy, to praktycznie nie boli. Materiał może być pobrany na dwa sposoby, w zależności od Twojej dyspozycji i potrzeb pacjenta. W większości przypadków wystarczy pobranie z krwi obwodowej, co nie różni się znacząco od zwykłego pobrania.  Rzadziej szpik jest pobierany z talerza kości biodrowej (a nie z kręgosłupa!), natomiast zabieg nie jest skomplikowany, a ty przechodzisz go w znieczuleniu ogólnym.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami akcji w wydarzeniu!


Data publikacji: 14 kwietnia 2023