Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

25-lecie czasopisma Psychology of Language and Communication

25-lecie czasopisma Psychology of Language and Communication

Kategoria: Aktualności Wydziału

W 2022 r. czasopismo naukowe Psychology of Language and Communication, prowadzone przy Wydziale Psychologii UW, świętuje 25 lat swojej działalności.

Czasopismo Psychology of Language and Communication zostało powołane w 1997 roku przez prof. Barbarę Bokus i mgr. Jana E. Okuniewskiego (Wydawcę, ENERGEIA) jako interdyscyplinarny pomost pomiędzy psychologią a naukami o języku oraz jako forum wymiany myśli, wiedzy i wyników badań między naukowcami z całego świata, nie tylko z zachodnich ośrodków. Dzisiaj, po 25 latach, czasopismo wciąż rozwija się, aby móc jak najlepiej realizować swój cel. Zakres tematyczny czasopisma obejmuje badania nad procesami komunikacji u dorosłych i dzieci,  poznawczymi i społecznymi podstawami języka, rozwojem i zaburzeniami kompetencji językowych, a także komunikacją w internecie i mediach oraz badaniami korpusowymi i komputerową analizą tekstu. Czasopismo publikuje zarówno oryginalne, jak i replikacyjne badania empiryczne oraz artykuły teoretyczne i przeglądy literatury.

Psychology of Language and Communication  szczyci się nieprzerwaną działalnością w modelu Diamond Open Access, gdzie zarówno zgłaszanie  artykułów, jak i dostęp do opublikowanych artykułów są darmowe. Jest to możliwe dzięki hojności Uniwersytetu Warszawskiego, który pokrywa jego koszty. W ostatnim czasie czasopismo wyróżnia się też wysokim współczynnikiem rejection rate i wydawaniem decyzji o odrzuceniu lub przyjęciu do recenzji w przeciągu około siedmiu dni. Psychology of Language and Communication blisko współpracuje z autorami, udzielając szerokich informacji zwrotnych dla każdego zgłoszenia oraz  oferując rzetelną korektę językową i stylistyczną po przyjęciu artykułu. Nieustannie pracuje też nad zwiększeniem swojego zasięgu poprzez promocję online i współpracę w ramach numerów specjalnych.

Pełniąca od 2021r. rolę redaktorki naczelnej dr hab. Karolina Hansen oraz Zespół Redakcyjny w nowym składzie kontynuują bogatą historię i istotną misję publikowania rzetelnej nauki dostępnej dla wszystkich. Zapraszamy do współtworzenia tej historii przez nadsyłanie artykułów!

 https://sciendo.com/journal/plc

Zachęcamy również do śledzenia Twittera czasopisma:

https://twitter.com/PsychologyofLa1