Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020

Polecamy lekturę raportu “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020”. Publikacja prezentuje wyniki największego ogólnopolskiego badania poświęconego sytuacji mniejszości seksualnych, przeprowadzonego przez Kampania Przeciw Homofobii oraz Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety online w okresie od grudnia 2020 roku do końca lutego 2021 roku. W badaniu wzięły udział 22 883 osoby, w tym przede wszystkim osoby młode (67% respondentów miało poniżej 25 lat). To największe i najważniejsze badanie sytuacji osób nieheteronormatywnych jest realizowane od 1994 roku co około 5 lat.

Zachęcamy do lektury całego raportu, który można pobrać TUTAJ.
Skrócona wersja raportu (przegląd najważniejszych informacji) TUTAJ.

Poniżej kilka wniosków z publikacji:
  1. Prawie 21% społeczności LGBTA straciło w swoim życiu jakąś bliską osobę z powodu ujawnienia swojej nieheteronormatywności.
  2. W ciągu dziewięciu lat istotnie wzrósł procent osób, które chciałaby zawrzeć związek małżeński – w 2021 roku taką chęć deklarowało 69% badanych. Stanowi to wzrost o 20 punktów procentowych w stosunku do roku 2012.
  3. 98% osób LGBTQ+ w Polsce doświadczyło jakiegoś typu mikroagresji w latach 2019-2020.
  4. Ponad połowa osób badanych wspomniała, że w ciągu ostatnich dwóch lat padła ofiarą gorszego traktowania w miejscu publicznym w przypadkach, gdy ich tożsamość/orientacja były jawne.
  5. W latach 2019-2020 niemal 70% osób LGBT doświadczyło co najmniej jednego typu zachowań przemocowych ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową.
  6. Na przestrzeni czterech lat liczba osób LGBTQ+ w Polsce, które spełniają diagnostyczne kryterium depresji, wzrosła niemal o połowę.
  7. W tej edycji badania 55% osób biorących w nim udział zadeklarowało, że zdarza im się mieć myśli samobójcze. W 2017 roku odsetek ten wyniósł 45%, zaś w 2010 roku 38%.
  8. Zdecydowana większość osób badanych (powyżej 90%) popiera prawo osób LGB do zawierania jednopłciowych związków partnerskich, publicznego pokazywania stylu życia, zawierania jednopłciowych małżeństw oraz adopcji dzieci.
  9. W porównaniu z badaniem za lata 2015-2016 nastąpił spadek legitymizacji systemu społeczno-politycznego w Polsce wśród osób LGBT+.
  10. Poziom wiedzy o transpłciowości wśród lekarzy i psychologów jest niski. 83% lekarzy i 51% osób udzielających badanym wsparcia psychologicznego wiedziała o transpłciowości mało lub prawie nic.

Kontakt dla mediów:
Steinke Communications