Growing up with Polish in Norway: what do we know and what is yet to be discovered – online conference
14 stycznia 2021

We are pleased to invite you for the online conference “Growing up with Polish in Norway: what do we know and what is yet to be discovered” which will take place on 4th of February 2021 from 10.15 to 16.30 (CET).

The event will be the public inauguration of the PolskaNorski project (funded by Norway Funds (via National Science Center in Poland, GRIEG programme), which goal is to investigate the development of language skills and world knowledge in Polish-Norwegian multilingual children and their monolingual peers in Poland and Norway.

The project will investigate the relationship between children’s language skills, world knowledge and the linguistic, cultural and educational environment in which they grow up. We will follow multilingual Polish-Norwegian children and majority speaking Norwegian and Polish children aged 2-6 years through four subprojects. You may find more information about the project here:

The aim of the conference is to bring together researchers already involved in research related to PolkaNorski project, like Polish-Norwegian families/children or migrant children in Norway; Polish-Norwegian bilingualism and it’s linguistic, cultural, and social aspects. We hope to provide a virtual space for discussing theoretical issues on the topic and also to look for a way of transferring the research into the field to the immigrant community and professionals working in and with the community.

The conference is free of charge and open to everybody, but we kindly ask all participants to fill in the registration form below. The link to the conference venue will be sent only to registered participants.

REGISTRATION FORM

More information and the conference programme can be found HERE

Contact:

projekt.polkanorski@psych.uw.edu.pl

Ewa Komorowska (project manager): ewa.komorowska@psych.uw.edu.pl

Raport z badań „Stresory, radzenie sobie oraz symptomy zaburzenia adaptacyjnego w czasie pandemii COVID-19”

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem z badań zespołu kierowanego przez dr hab. Małgorzatę Dragan. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2020 r. i jego głównym przedmiotem było to, w jakim zakresie sytuacja pandemii koronawirusa i jej konsekwencje stanowią obciążenie psychiczne dla Polaków. Ponadto celem było ustalenie, z jakimi rodzajami problemów mierzyli się w tym czasie uczestnicy badania. Naukowcy próbowali również poznać sposoby radzenia sobie ze stresem w czasie pandemii oraz dowiedzieć się jakich doświadczali emocji i objawów, a także z jakich form pomocy korzystali.

Pobierz raport >>

Spotkanie otwierające grant Twinning na Wydziale Psychologii UW

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie otwierające grant Twinning na Wydziale Psychologii UW, we wtorek, 19 stycznia 2021 w godzinach 12:00-15:00. Głównym celem grantu jest stworzenie zaplecza teoretycznego i metodologicznego dla rozwoju badań nad abstrakcyjnym myśleniem i językiem oraz nad ich zależnością od interakcji społecznej. Temat został sformułowany bardzo szeroko, z myślą o tym, by badacze z naszego Wydziału (zarówno z kierunku Psychologia, jak i Kognitywistyka), oraz z innych Wydziałów UW mogli korzystać z możliwości oferowanych w grancie. Szczegóły i link do rejestracji poniżej

The Faculty of Psychology, University of Warsaw, has just started a 3-year Horizon 2020 Twinning grant “From Social Interaction to Abstract Concepts and Words: Towards Human-centered Technology Development” (TRAINCREASE) coordinated by Prof. Joanna Rączaszek Leonardi and the Human Interactivity & Language Lab.

The project aims at developing the field of research on interactive bases for abstract thinking and language within the European Research Area (ERA) and strengthening the Faculty of Psychology as ERA research centre by benefiting from knowledge and expertise of our partners: University of Manchester, Sapienza University of Rome and Aarhus University. We plan common conferences, workshops, summer schools, bilateral visits, Early Stage Researchers collaborative projects, research proposals and publications. More details here.

Hereby we warmly invite you to the Kick-off Meeting which will be held online on January 19th, 12:00 – 15:00 (Warsaw time). During the meeting, we will present the current relevant research projects in the partnering institutions as well as the possibilities and forms of collaboration. More information can be found on the Kick-off Meeting website: https://sites.google.com/view/twinning-kick-off

Meeting schedule

12:00 Opening & Twinning TRAINCREASE Introduction

12:15 Charles De Chefdebien (European Commission Officer)

12:30 – 13:00 – Sapienza University of Rome presentation “Some ideas on abstract concepts” (20 min + 10 min). Anna Borghi, Carlo Lai, Francesca Bellagamba.

13:00 – 13:30 – Aarhus University presentation “Abstraction through interaction: experimental approaches” (20 min + 10 min). Andreas Roepstorff, Kristian Tylén, Karsten Olsen.

13:30 – 14:00 Brown bag lunch together or a break

14:00 – 14:30 – University of Manchester presentation “Environmental role of abstracts concepts: cognitive robotics modelling and the nature of infants interactions” (20 min + 10 min). Angelo CangelosiThea Cameron-Faulkner.

14:30 – 15:00 – University of Warsaw presentation “Ecological ways to abstract symbols: paths in the HILLs” (20 min + 10 min)  (20 min + 10 min). Joanna Rączaszek-Leonardi, Julian Zubek, Albertyna Osińska, Grzegorz Krajewski.

We kindly ask you to register before January 18th 17:00, through the form: https://forms.gle/ZXw DtkbRF JGqaYo6

Should you have any questions regarding the kick-off meeting and/or the project do not hesitate to reach to us by email:

Project Manager, Konrad Zieliński: konrad.zielinski@psych.uw.edu.pl

Project Leader, Joanna Rączaszek-Leonardi: raczasze@psych.uw.edu.pl