Poradnik dla studentów ze spektrum autyzmu
10 listopada 2020

Uniwersytet Warszawski przygotował projekt mający na celu wsparcie studentów ze spektrum autyzmu. Na czym polegają zaliczenia i egzaminy? Gdzie zgłosić się po wsparcie? Na te pytania ma odpowiedzieć poradnik stworzony przez ekspertów z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych i Wydziału Psychologii UW.

W efekcie współpracy specjalistów z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW oraz z Wydziału Psychologii UW powstał poradnik „Autism & Uni UW” – uniwersytecka strona internetowa zawierająca informacje dla studentów ze spektrum autyzmu, szczególnie tych, którzy rozpoczęli naukę na uczelni.

Można w nim znaleźć m.in. praktyczne wskazówki na temat życia akademickiego, informacje dotyczące możliwości uzyskania wsparcia na UW oraz wywiady z wykładowcami i konsultantami Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.

Projekt jest adaptacją anglojęzycznej publikacji przygotowanej przez Leeds Beckett University. Poradnik został dostosowany do warunków polskich i realiów Uniwersytetu Warszawskiego przez zespół w składzie: dr Mateusz Płatos (Wydział Psychologii UW i BON UW), Katarzyna Płucienniczak (BON UW), Iwona Nowakowska (BON UW) oraz prof. Ewa Pisula (Wydział Psychologii UW).

– Osoby ze spektrum autyzmu chcą być przygotowane na wyzwania związane z nowym środowiskiem, jakim jest uniwersytet. Na czym polegają zaliczenia i egzaminy? Gdzie zgłosić się po wsparcie? Na te pytania ma odpowiedzieć nasz poradnik ­– mówi dr Mateusz Płatos, specjalista ds. spektrum autyzmu i koordynator prac nad publikacją.

LINK DO PORADNIKA >>

Konkurs IDUB – zakup lub wytworzenie infrastruktury badawczej w działaniu I.4.2

W ramach programu Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza został ogłoszony konkurs na zakup lub wytworzenie infrastruktury badawczej w działaniu I.4.2.

Podobnie jak w przypadku ogłoszonego niedawno konkurs na kluczową infrastrukturę badawczą w działaniu I.4.1, celem jest trwałe zwiększenie potencjału badawczego Uniwersytetu Warszawskiego.

W celu zapewnienia wysokiej efektywności wydatkowanych środków przewidziany został mechanizm wkładu własnego na poziomie 30%. Termin składania wniosków upływa 13.12.2020. Szczegółowy opis zasad znajduje się na stronie:

Seminaria Strelauowskie – prof. Włodzimierz Oniszczenko 10.12.2020

Seminaria Strelauowskie to cykl otwartych spotkań naukowych poświęconych problematyce psychologii różnic indywidualnych oraz pokrewnych subdyscyplin psychologii. W trakcie pierwszego sezonu spotkań, w roku akademickim 2020/21, tematem przewodnim będzie dorobek naszego patrona – Profesora Jana Strelaua.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 10 grudnia o godz. 14:00. Naszym gościem będzie Pan Profesor Włodzimierz Oniszczenko, który zaprezentuje wystąpienie pt. „Behawioralno genetyczne badania cech ujętych w Regulacyjnej Teorii Temperamentu”.

Po wystąpieniu przewidziana jest dyskusja z gościem.

Wydarzenie odbywać się będzie online. Adres spotkania: