Wyniki rekrutacji na specjalizacje
21 maja 2019

Specjalizacje 2019/2020

Konkurs na najlepsze badanie realizowane w ramach pracy magisterskiej

W imieniu Dziekan Wydziału Psychologii UW prof. dr hab. Dominiki Maison zapraszamy wszystkich studentów kończących studia na Wydziale Psychologii w roku akademickim 2018/2019 do udziału w tegorocznym konkursie na najlepsze badanie realizowane w ramach pracy magisterskiej. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas uroczystego zakończenia studiów, które odbędzie się 26 czerwca 2019 roku.

ZASADY OGÓLNE:

W konkursie mogą brać udział studenci piątego roku Wydziału Psychologii UW oraz absolwenci, którzy obronili swoje prace magisterskie w roku akademickim 2018/2019.

Do konkursu mogą być zgłaszane badania realizowane wyłącznie w ramach prac magisterskich, jednak praca magisterska nie musi być jeszcze obroniona. Zgłoszenia pracy mogą dokonać autorzy prac lub promotorzy za zgodą autora.

Prace zgłoszone do konkursu zostaną ocenione przez trzyosobową Kapitułę Konkursu. Przedmiotem oceny będą m.in. elementy takie jak: oryginalność ujęcia tematu, poprawność merytoryczna i metodologiczna, znajomość literatury przedmiotu, dobór i umiejętność wykorzystania literatury źródłowej.

ZGŁOSZENIA:

W celu zgłoszenia swoich badań do konkursu należy przesłać abstrakt (maksymalnie jedna strona maszynopisu) zawierający uzasadnienie podjęcia tematu, krótki opis użytych metod oraz wyników badań na adres e-mail: atrzcinska@psych.uw.edu.pl do dnia 4 czerwca 2019 roku (wtorek).

NAGRODY:

Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają symboliczne nagrody i będą mieli możliwość zaprezentowania wyników swoich badań podczas uroczystego zakończenia studiów na Wydziale Psychologii UW w dniu 26 czerwca 2019 roku.

Imiona i nazwiska laureatów oraz ich promotorów, tematy prac i informacje o zajęciu premiowanego w Konkursie miejsca zostaną ogłoszone i przekazane do wiadomości uczestników Konkursu w terminie do dnia 14 czerwca 2019r.

Nagrody zostaną wręczone laureatom konkursu podczas uroczystej graduacji Wydziału Psychologii UW (26 czerwca 2019 r).

Pierwsza edycja stypendiów dla doktorantów m. st. Warszawy

Zapraszamy doktorantów warszawskich uczelni do udziału w programie stypendialnym i realizacji projektów badawczych związanych z rozwojem i bieżącym funkcjonowaniem miasta. Włączenie młodych naukowców do dialogu na temat przyszłości stolicy ułatwi skuteczną realizację celów Strategii 2030.

– Traktujemy instytucje nauki jako kluczowe dla rozwoju miasta. Wspieramy edukację, chcemy włączyć naukowców do dialogu na temat przyszłości miasta. Warszawa to metropolia otwarta na wymianę doświadczeń. Dzięki nowemu narzędziu, jakim są miejskie stypendia dla doktorantów, zyskamy rozwiązania oparte na metodach naukowych i eksperckiej wiedzy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Do tej pory, wśród istniejących programów stypendialnych brakowało narzędzi adresowanych do młodych badaczy, które jednocześnie stymulowałyby zainteresowanie Warszawą jako przedmiotem lub obszarem badań. Pomoc materialna dla doktorantów zajmujących się tematyką istotną dla miasta pozwoli urzędnikom podejmować działania poparte wynikami badań naukowych.

Stypendia będą przyznawana na maksymalnie 12 miesięcy w łącznej kwocie do 30 000 zł na projekt, tj. 2500 zł miesięcznie. Wyniki badań mają odpowiadać na konkretne wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem Warszawy.

Stypendia przyznawane będą na projekty badawcze w obszarach wskazanych przez Urząd m.st. Warszawy, zbieżnych z tematyką doktoratu. Stypendysta oprócz wsparcia finansowego może liczyć na opiekę pracownika merytorycznego Urzędu m.st. Warszawy, polegającą na przykład na ułatwieniu dostępu do danych i opracowań, którymi dysponuje urząd, lub pomoc w załatwieniu ewentualnych formalności wymaganych do przeprowadzenia badania. Wyniki pomyślnie zrealizowanych stypendialnych projektów badawczych znajdą zastosowanie w kształtowaniu polityk miejskich.

Przy wyborze stypendystów będą brane pod uwagę: zgodność tematu ze wskazanymi obszarami badawczymi, aplikacyjny wymiar badania oraz uwzględnienie kontekstu lokalnego. Jednym z wymogów formalnych jest uzyskanie opinii promotora pracy doktorskiej na temat stypendialnego projektu badawczego.

Nabór do programu będzie prowadzony co roku, za każdym razem wskazywane będą obszary, w których miasto poszukuje odpowiedzi na wyzwania rozwojowe.

Pierwsza edycja stypendiów dla doktorantów – obszary badań:

• zabezpieczenie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży na terenie m.st. Warszawy,
  • zabezpieczenie opieki nad osobami starszymi na terenie m.st. Warszawy
  • żywienie dzieci w placówce oświatowej,
  • edukacja zdrowotna młodzieży,
  • aktywność fizyczna mieszkańców Warszawy,
  • budżet obywatelski,
  • migracja i integracja,
  • zabytki – analiza informacji przestrzennych oraz projektów informatycznych dot. dziedzictwa kulturowego,
  • planowanie przestrzenne – miasto zdrowe, zwarte i policentryczne,
  • przestrzeń publiczna w kontekście tworzenia centrów lokalnych,
  • innowacje w projektowaniu w projektowaniu urbanistycznym i architektonicznym,
  • crowdfunding jako narzędzie współpracy miasta z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
  • dzielnica innowacji,
  • modelowanie w działaniach pro-gospodarczych miasta.

Aplikowanie do programu stypendialnego polega na mailowym przesłaniu poprawnie wypełnionego wniosku, opinii promotora oraz załączonych do ogłoszenia oświadczeń. Termin zgłaszania wniosków to 30 czerwca br.

Na stronie www.um.warszawa.pl/sdd znajdują się wszelkie potrzebne informacje oraz wzory dokumentów do pobrania.

Naukowa Warszawa

Kontakt dla mediów: