Interdyscyplinarna konferencja „Gdziekolwiek jesteś bądź – społeczny aspekt uważności”

 

Zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję pt. „Gdziekolwiek jesteś bądź – społeczny aspekt uważności”, która odbędzie się 13 stycznia 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Gościem specjalnym będzie prof Mark Williams z Oksfordu, jeden z twórców terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT). Wydział Psychologii UW objął wydarzenie patronatem. Więcej informacji na https://www.konferencja-mindfulness.org/o-konferencji

 

Informacje organizatorów

 

O konferencji

Na ostatnie trzy dekady przypada narastające zainteresowanie społeczności międzynarodowej (w tym naukowców i klinicystów) uważnością oraz zastosowaniami interwencji na niej opartych w dziedzinie zdrowia, zwłaszcza psychicznego. W ostatniej dekadzie to zainteresowanie i aplikacje uważności zaczęły się dynamicznie rozprzestrzeniać również na inne obszary życia społecznego, m in edukację, prawo, środowisko pracy i poprawę relacji międzyludzkich.

Jest w tym w pewnym sensie powrót do kontemplatywnych korzeni. Uważność była bowiem opisywana i praktykowana w różnych kulturach, zwłaszcza na dalekim wschodzie od tysięcy lat wraz z innymi pokrewnymi jakościami takimi jak współczucie i równowaga emocjonalna, a ich praktykowanie miało prowadzić nie tylko do przemiany (wyzwolenia, zdrowienia) na poziomie indywidualnym ale i społecznym.

Celem konferencji na którą chcieliśmy Państwa zaprosić, jest właśnie przybliżenie tego społecznego wymiaru uważności oraz zjawisk i interwencji z nią związanych, a także wspólna refleksja nad tym, czy i w jaki sposób możemy pogłębiać jej transformujący potencjał u nas w Polsce.  

W tym kontekście wybór miejsca konferencji nie jest przypadkowy. Zależało nam bowiem na tym, aby odbyła się ona w Europejskim Centrum Solidarności, czyli miejscu które symbolizuje i obrazuje wartości etyczne i postępowanie leżące u źródeł tego niezwykłego ruchu społecznego w Polsce.

Te uniwersalne wartości etyczne i postępowanie są zarazem fundamentem praktyki uważności nawiązującego do jej kontemplatywnych korzeni i rozumianej w sposób pogłębiony w stosunku do dość uproszczonego i spopularyzowanego w mediach zjawiska określanego czasem jako Mc Mindfulness.  
Wierzymy, że praktyka uważności ma potencjał zmiany; zmiany ku dobru wszystkich istot i mamy nadzieję, ze ta konferencja przyniesie nam wszystkim dobre owoce.

W imieniu organizatorów konferencji oraz Fundacji Rozwoju Mindfulness,

Paweł Holas

 

Do kogo jest skierowana?

Konferencja skierowana jest do wszystkich osób, którym bliskie są nasze cele i wartości, zwłaszcza adresowana jest do:

 • nauczycieli,
 • pedagogów,

 • pracowników służby zdrowia,

 • psychologów,

 • przedsiębiorców

 • i innych grup zawodowych zainteresowanych poprawą zdrowia, jakości życia i wzrostem świadomości poprzez praktykowanie uważności i współczucia.

Konferencja będzie zwieńczeniem Ogólnopolskich Dni Uważności, które odbędą się w dniach 7 -12 stycznia 2019 r. w wielu ośrodkach uważności w całej Polsce. W tych dniach będzie można uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, wykładach i konsultacjach informujących i propagujących uważność oraz rozwijanie życzliwości i współczucia w naszym codziennym życiu.

Konferencja zbiega się z terminem rozpoczęciem polskiej edycji Szkolenia Nauczycielskiego w Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT) prowadzonego we współpracy razem z Oksfordzkim Centrum Uważności.

Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością na naszej Konferencji oraz wdzięczni za wsparcie tej inicjatywy i propagowanie tej idei wśród innych, którzy pragnęliby poprawiać swój dobrostan i żyć pełnią życia.

 

Komitet naukowy

 • Dr hab. Paweł Holas – Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski
 • Dr n. hum. Tomasz Jankowski – Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL)
 • Ks dr n. hum Stanisław Radoń – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Komitet organizacyjny

 • Lucyna Lau – koordynacja – lucynalau@gmail.com
 • Ewa Kaian Kochanowska – ewa@klinikastresu.com.pl
 • Ewelina Tur – biuro@fundacja-minfulness.org
 • Monika Szczerbińska-Inglot – biuro@fundacja-minfulness.org
 • Małgorzata Jasnoch – malgorzata.jasnoch@tealglobal.com
 • Małgorzata Krzepa – mkrzepa@gmail.com
 • Dominika Gałusa – d.galusa@gmail.com

Data publikacji: 17 grudnia 2018