Nowy budynek dla nauk psychologicznych ma projektanta

Nowy budynek dla nauk psychologicznych ma projektanta

Budynek na kampusie Ochota, w którym będą prowadzone badania naukowe i zajęcia ze studentami z nauk społecznych i humanistycznych, zaprojektuje pracownia Piotr Bujnowski Architekt. Oprócz auli i sal dydaktycznych w środku znajdą się pomieszczenia do cichej pracy, ogród na dachu, a przed budynkiem – parking na rowery. Pierwsze zajęcia dydaktyczne w nowym budynku planowane są na 2023 rok. Jest jedną z inwestycji Programu Wieloletniego*.

 

31 października podpisano umowę z pracownią Piotr Bujnowski Architekt. Wraz z pracownią Projekt Praga tworzą zespół architektów, który wygrał konkurs na zaprojektowanie nowego budynku i to według ich planu zostanie on wybudowany na kampusie Ochota. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze projektanta była atrakcyjność architektoniczna i zgodność z Programem Funkcjonalno-Użytkowym (PFU), opracowanym na podstawie informacji uzyskanych od Zespołu Użytkowników. Kolejnymi ważnymi kryteriami były cena i rozwiązania techniczne dotyczące efektywności energetycznej obiektu.

Po czasie ok. 20 tygodni od podpisania umowy z architektami Uniwersytet będzie musiał zatwierdzić tzw. wielobranżowy projekt koncepcyjny, czyli rozwinięcie koncepcji projektu do bardziej szczegółowych rozwiązań.

Przed społecznością Wydziału stoi zadanie, aby jak najdokładniej przekazać projektantom, jakie są oczekiwania w stosunku do istniejącego projektu budynku. W tym czasie będą musiały zostać podjęte wszystkie decyzje, mające ważne konsekwencje budowlane np. ustalenie liczby sal dydaktycznych, rodzaju wyposażenia elektronicznego i jego wymagań względem sieci elektrycznych.

W celu jak najszerszego uwzględnienia opinii i preferencji wyznaczono osoby, których zadaniem będzie przeprowadzenie konsultacji wśród grup korzystających z różnych przestrzeni Wydziału.  Wymiana pomysłów i potrzeb ma dotyczyć nie tylko sal dydaktycznych, ale również pomieszczeń dla pracowników naukowych i administracji, laboratoriów, zwierzętarni, przestrzeni warsztatowych, czy też pracowni komputerowych i serwerowni. 

Prace obejmujące m.in. stworzenie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego będącego podstawą uzyskania pozwolenia na budowę i projektu wykonawczego zakończą się w połowie 2020 roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku. Pierwsze zajęcia dydaktyczne powinny odbyć się w nowym gmachu w 2023 roku.

Budynek będzie miał ponad 14 tys. m2 powierzchni użytkowej. Znajdą się w nim sale wykładowe i laboratoria (w tym pomieszczenia dla studentów do pracy badawczej), moduły z gabinetami dla zespołów naukowych, aula, przestrzeń do spotkań i wystaw oraz miejsce na gastronomię. Aulę i sale wykładowe można dzielić na mniejsze pomieszczenia za pomocą przesuwanych ścian. Budynek będzie wyposażony w energooszczędne instalacje.

Budynek stanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. W pobliżu usytuowane są gmachy Centrum Nowych Technologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziałów Fizyki, Biologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki. W nowym gmachu będzie miał siedzibę Wydział Psychologii. Dzięki temu naukowcom będzie łatwiej prowadzić badania łączące psychologię z innymi dziedzinami. 

 

Spotkanie z architektami

W dniu 20 listopada (wtorek) o godz. 10:15 na auli Wydziału Psychologii UW odbędzie się spotkanie z projektantami pracowni Piotra Bujnowskiego i Projektu Praga. Będzie to okazja, aby lepiej poznać i zrozumieć projekt, który będzie stanowił podstawę opracowania kompletnej dokumentacji nowego budynku. Spotkanie potrwa ok. 1,5 godziny. Przewidziany jest czas na zadawanie pytań architektom z pracowni oraz architektom uniwersyteckim z Biura Innowacji w Przestrzeni Akademickiej. Zapraszamy zarówno nauczycieli akademickich i pracowników, jak i doktorantów oraz studentów.

 

Kilka liczb…

  • 21 000 m2 (w tym 14 000 m2 powierzchni użytkowej)
  • 8 kondygnacji (w tym 2 podziemne) oraz ogród na dachu
  • Aula na 400 osób
  • ok. 135 mln na całość projektu, ok. 116 mln na budynek
  • ok. 6 mln na prace projektowe
  • Koniec nadzorów architektonicznych – początek 2023 r.

*Czym jest Program Wieloletni?

Program wieloletni zakłada umocnienie pozycji UW jako uniwersytetu badawczego. Będą temu służyć nowe oraz wyremontowane budynki, w których będą się odbywać interdyscyplinarne badania. Na ten cel Rada Ministrów przyznała Uniwersytetowi Warszawskiemu dotację. Do 2025 roku uniwersytet przeprowadzi 18 inwestycji. Jedną z nich jest budynek naukowo-dydaktyczny dla nauk psychologicznych.  Więcej informacji >> 

 

Galeria


Data publikacji: 16 listopada 2018