Stosowana Psychologia Zwierząt – nowy kierunek!

Prowadzimy trzyletnie studia licencjackie na interdyscyplinarnym kierunku Stosowana Psychologia Zwierząt, które mają charakter interdyscyplinarny i łączą wiedzę z zakresu nauk społecznych, biologicznych i rolniczych  (weterynaria). Współpracujemy z wybitnymi naukowcami i dydaktykami z różnych jednostek naukowych, ale także z uznanymi praktykami szkolącymi zwierzęta oraz profesjonalnie zajmującymi się modyfikacją zachowań problemowych u zwierząt.

Niewątpliwym atutem jest fakt, że kierunek jest realizowany na Wydziale Psychologii UW, który zawsze był nastawiony na realizację badań naukowych według najwyższych standardów i wykorzystywanie ich wyników w programach dydaktycznych. Dostęp do szerokiego grona specjalistów z dziedziny psychologii daje duże możliwości łączenia umiejętności z zakresu psychologii człowieka (np. prowadzenia rozmowy psychologicznej czy interwencji psychologicznej), ze znajomością zachowań zwierząt i umiejętnością rozpoznawania i zaspokajania ich potrzeb oraz eliminacji zagrożeń takich jak zachowania agresywne zwierząt wobec ludzi.

W założeniu mają być to studia, na których studenci będą mogli skonfrontować się z wiedzą naukową, przy czym zależy nam na tym, by wiedza teoretyczna była osadzona w działaniach praktycznych poprzez obudowanie zajęć akademickich (kadra naukowa) zajęciami ćwiczeniowymi realizowanymi w terenie (również przez praktyków).

Koncepcja kierunku zakłada odwrócenie akcentów w nauczaniu psychologii – badania nad zwierzętami mogą pomóc zrozumieć psychikę człowieka, ale też prawa psychologii człowieka mogą pomóc zrozumieć zachowania zwierząt. Innymi słowy psychologią zwierząt zajmujemy się także w kontekście interakcji człowiek – zwierzę, a także w kontekście przepisów związanych z dobrostanem zwierząt.

Nasze nowe studia to:

• połączenie zdobyczy naukowych wielu obszarów tzw. behavioral science (nauki społeczne, biologiczne, rolnicze),
  • doskonała kadra złożona z naukowców, dydaktyków i praktyków,
  • wiedza naukowa osadzona w działaniach praktycznych (m.in. zajęcia w terenie)

Nowe elementy kształcenia:

• etologia,
  • etologia zwierząt domowych,
  • psychologia porównawcza,
  • metody opisu i analizy zachowania,
  • ćwiczenia terenowe z metod pomiaru zachowania,
  • metodologia szkolenia zwierząt,
  • metody psychometryczne w selekcji i ocenie zachowania zwierząt,
  • zachowanie psa/konia,
  • trening i szkolenie psa/konia,
  • wykorzystanie zwierząt w terapii wspomagającej,
  • kynoterapia,
  • hipoterapia

Studia skierowane są do osób zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji w obszarach związanych z:

• Konsultacjami i udzielaniem pomocy w zakresie kształtowania zachowań pożądanych zwierząt towarzyszących.
  • Konsultacjami i udzielaniem pomocy w zakresie rozpoznawania anomalii behawioralnych, zapobiegania im i eliminowania z repertuaru zachowań zwierzęcia
  • Terapią wspomagającą z wykorzystaniem zwierząt
  • Specjalistycznym treningiem i szkoleniem zwierząt
  • Zapewnieniem dobrostanu i respektowaniem wymagań behawioralnych zwierząt.

Absolwent kierunku będzie:

• posiadał gruntowną wiedzę z zakresu psychologii zwierząt oraz związanych z nią obszarów nauk społecznych, biologicznych i rolniczych,
  • potrafił kierować zespołami ludzkimi,
  • posługiwał się wiedzą na temat podstaw prawa w zakresie ochrony praw zwierząt,
  • znał język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługiwał się językiem specjalistycznym z wyżej wymienionych obszarów kształcenia,
  • posługiwał się techniką komputerową w zakresie tworzenia i obsługi komputerowych baz danych,
  • przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Organizacja nauki:

3 letnie studia zaoczne, licencjat

• zajęcia będą odbywały się głównie w soboty i niedziele, rzadziej piątki wieczór
  • grafik zjazdów zostanie podany 30 czerwca

Opłaty:

Czesne: 7500 zł za rok

• można płacić w ratach (nie podnosi to kwoty)
  • w razie zajęć wyjazdowych, niektóre koszty będą musieli ponieść studenci (np. dojazd i wyżywienie)

Zasady rekrutacji:

Kontakt:

• pytania dotyczące rekrutacji:

Dr Irena Zinserling